top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Varlığının bile farkında olmayanların yüzlerinde mutlu bir an yaratmak

Nurhan Suerdem, ikinci kitabı Duyuyor musun?'da yaşamı tüm yönleriyle kucaklayan insanların öykülerini anlatıyor.


Bu insanlar, bazen varlığının bile farkında olmayanların yüzlerinde mutlu bir an yaratmaya çalışıyorlar; bazen mutsuzluklarıyla etrafı boğmamak için kendi kendilerini telkin ediyorlar, bazen de zamanımızın yıkıcı ruhuna karşı direnmeye çağırıyorlar. Bir bakıma, ilişkilerin acımasızlığının ve politikanın gündelik hayata dokunduğu yerde var olan hoyratlığının izlerini yok etmeye çalışıyorlar. Üstelik bunu geçici bir çözüm olarak değil, hayatımızdan yok olmaları şevkiyle yapıyorlar.


“O küf kokulu evde, pencereden sokağın karşısındaki mezarlığa bakıp yaşadım yıllarca, Azrail’im de tepemde. Bir günüm geçmedi gülerek. Parasını biriktirdi, neşeyi biriktirdi, gezmeyi biriktirdi, eskiyi biriktirdi, biriktirdi de biriktirdi. Düğün takılarımı bile esirgedi benden. Hırsız çalarmış, yok kaybedermişim. Ne oldu, sonunda o eksildi, ben eksildim, hepsini de bırakıp gitti. Ama zaman birikmiyor. Tik tak, tik tak, bugün de bitti. Onun için şimdi beni böyle kabulleneceksen kabullen ya da asabımı bozma. Yaşarken ikimizin yasını hep tuttum zaten, şimdi kırkımı uçurmaya geldim buraya. Şöyle ağız tadıyla yiyelim yemeğimizi.”

Duyuyor musun?, evlerin dört duvarları; sokağın, caddelerin tek düze kalabalıkları ve zihnimizin korkuları arasında sıkışıp kalmış duyguları açığa çıkarmak için sorulan bir soru…


Nurhan Suerdem, 1954 yılında Ankara’da doğdu. AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar özel sektörde çalıştı. Öykü yazmaya 2013 yılında başladı. Öyküleri altZine, Varlık, Sözcükler, Karahindiba, Edebiyatist, Virüs dergilerinde, Ekmek ve Gül’de ve Kiltablet fanzinde okurla buluştu. 2019 yılında yayımlanan ilk kitabı Maruzatım Var ile 31. Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan Suerdem’in ikinci kitabı Duyuyor musun? da 2022 yılında yine İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.


DUYUYOR MUSUN?

Nurhan Suerdem

İletişim Yayınları, 2022

108 s.

Comments


bottom of page