top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2021 LAMDBA Edebiyat Ödüllü kışkırtıcı bir roman

Fermuar Ağız İpek Yardımcı'nın çevirisi ile Türkçede.


"Bakışlarım, beni lekeli bej halının üzerinden dışarı çekti, sonra da öylece bıraktı. Göğsümde boş bir alan açıldı. Bu aşktı, pencere de denizliği. Buz mavisine dalmak için bir adım attım. Jane, düşme hissi. O kadar soğuktu ki cildim yanıyordu. Aşağı düşerken pencerelerin önünden geçiyordum, o an, her birinin vücut ısısı kendine has birçok insandım. Bazıları yanıyordu, bazıları donuyordu; bazen alev, bazen buz. Bazıları şeker hastasıydı, bazılarının gözü kartal gibiydi, bazılarıysa kördü. Kişiliklerimden birkaçı bazen bayıla bayıla Snickers yer sonra da günlerce çikolatanın “ç”si akıllarına gelmez, hatta şeker bile yemezlerdi. Aynı şekilde, bazı benliklerim nikotin bağımlılığından mustaripken bazıları bir iki sigara tüttürür sonra bir daha içmezdi. Bazı kişiliklerimin kolu bacağı kesikti, bazılarıysa kolaylıkla bir apartmanı çekip çevirebilirdi. Bazıları komada; bazıları babalarıyla balıktaydı. Diğerleriyse ucuz hislere dudak bükerdi. Kişiliklerimden biri, öldürmeye meyilli bir diktatörün metresiydi ve bu ilişkiden kaynaklanan frengi hastalığı için hiçbir zaman yeterli tıbbi yardımı alamıyordu."


Fermuar Ağız, dönemini tat kaçıran bir dürüstlükle, hem hüzünlü hem de esprili olmayı başaran bir dille anlatan ve 2012 LAMDBA Edebiyat Ödülü'nü alan kışkırtıcı bir roman. 1990'ların New York'u bağımlı bir lezbiyenin yaşadıklarından hareketle resmedilir. İçinde utanç, reddedilme korkusu, hayal kırıklığı, aşk olan bir roman…


Yazar, öğretmen, performans sanatçısı Laurie Weeks Amerika’nın Idaho eyaletinde doğdu ve büyüdü. Makaleleri ve kurgu eserleri hem Avrupa’da hem de Birleşik Krallık’ta basıldı. Eleştirmenlerin beğenisini toplayan ilk romanı Fermuar Ağız 2011 yılında yayımlandı ve çok geçmeden ikinci baskısı yapıldı. Kitap, En İyi Lezbiyen Çıkış Romanı dalında Uluslararası Lambda Edebiyat Ödülü’nü aldı.


FERMUAR AĞIZ

Laurie Weeks

Ayrıntı Yayınları, 2021

Orijinal Adı: Zipper Mouth

Çeviri: İpek Yardımcı

128 s.

Comments


bottom of page