top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Halikarnas Balıkçısı, ölümünün 50. yılında çok özel bir etkinlikle Bodrum’da anılıyor

Bodrum’a aşkıyla tanınan ünlü roman ve hikâye yazarı, Bodrum’un Antik Çağ’daki adı Halikarnas’ı mahlas olarak benimseyen Cevat Şakir Kabaağaçlı, namı diğer Halikarnas Balıkçısı, ölümünün 50. yılında denizin üzerinde gerçekleşecek çok özel bir etkinlikle Bodrum’da anılıyor.

Bu yıl ilk kez gerçekleşen Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF) kapsamındaki etkinlikte, Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum 5 Kasım Pazar gününden itibaren bir hafta boyunca Halikarnas Balıkçısı’nın “Mavi Sürgün” üyle gün batımına yelken açacak. Jehan Barbur’un ev sahipliğinde gerçekleşecek okuma tiyatrosunun her bir temsilinde Mustafa Alabora, Deniz Çakır, Derya Alabora, Kaan Çakır, Esra Akkaya, Kaya Akkaya, Gülbin Yeşil, Renan Bilek, Aslı Kobanbay, Kerem Kobanbay, Yonca Şahinbaş, Koray Şahinbaş, Berna Laçin ve Mustafa Avkıran gibi birbirinden önemli

tiyatrocular, “Mavi Sürgün”den bölümler okuyacak.


3-16 Kasım 2023 tarihleri arasında Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın eş sanat yönetmenliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali, cumhuriyetimizin 100. yılında, bu toprakların yüzyıllık zenginliğini, tiyatro, müzik, dans, edebiyat, sinema, resim, heykel ve mimarinin harmanlandığı dopdolu programıyla Bodrum’a taşıyacak.


1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin en sıradışı etkinliği ise, cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum’da gerçekleşecek okuma tiyatrosu olacak. Festivalin yüzen sahnesi STS Bodrum, Bodrum’un simgesi haline gelen ve 13 Ekim 1973’te aramızdan ayrılan Halikarnas Balıkçısı’nın ölümünün 50. yılında, birbirinden önemli tiyatro sanatçılarını “Mavi Sürgün”den bölümler okumak üzere ağırlayacak.


5 Kasım’da Mustafa Alabora ve Deniz Çakır; 6 Kasım’da Derya Alabora ve Kaan Çakır; 7 Kasım’da Esra Akkaya ve Kaya Akkaya; 8 Kasım’da Gülbin Yeşil ve Renan Bilek; 9 Kasım’da Aslı Kobanbay ve Kerem Kobanbay; 10 Kasım’da Yonca Şahinbaş ve Koray Şahinbaş; 11 Kasım’da ise Berna Laçin ve Mustafa Avkıran’ın yer alacağı etkinlik her akşam 17.30’da başlayacak. Etkinliği muhteşem sesi ve şarkılarıyla daha da etkileyici hale getirecek Jehan Barbur’a, gitarıyla Özkan Demir eşlik edecek.


BOSAV’ın (Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı) sağladığı kullanım imkânı sayesinde programa dahil olan STS Bodrum’da düzenlenen “Mavi Sürgün” etkinliği, Black7 Pub’ın ikramlarıyla gerçekleşecek.

Comments


bottom of page