top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İşitiyor musun Memet? çıktı!

Sibel Oral’dan, roman tadında bir biyografi; İşitiyor musun Memet? kitapseverleri bekliyor.


İşitiyor musun Memet; ülkesine ve babası Nâzım Hikmet’e hasretle büyüyen bir çocuğun, ilk kez yayınlanan mektuplarla, kartpostallarla ve tanıklıklarla birlikte, 1950’lerden günümüze, Türkiye’nin entelektüel panoramasını incelikle çizen, kırık hikâyesi.


Mehmet! Babasının şiirinde Memet. Çocukluk mektuplarında Mehmet Andaç. Bir ara Mehmet Andaç Borzecki. Sonra Mehmet Ran, arada bir yerde Mehmet Hikmet. Ölüm haberinde Nâzım Hikmet’in oğlu. Sıradan bir Mehmet olamayan, buna izin verilmeyen bir Mehmet. Kalbinin marazı da gözlerinin mavisi de babasından bir Mehmet. Kiminin haini, kiminin kahramanı, dünyaca ünlü şair babasının cesedi başında üzerine kapanıp ağlamasın diye büyükleri tarafından omuzlarından tutulan Mehmet. Ama en sonunda dünyaca ünlü şair babasının ölü yanağına kondurduğu öpücükten sonra hıçkırıklarla ağlayan bir Mehmet… Bu acıyı kimsenin yazmadığı, düşünmediği Mehmet! Resimlerine imza atmayan Mehmet. Şiirlerini yakan Mehmet. Mehmet, çok Mehmet. “İşitiyor musun Memet!”


Sibel Oral, 1979’da İstanbul’da doğdu. Beni Beklerken (2006), Zayi (2011) ve Toprağın Öptüğü Çocuklar(2015) adlı kitapları yazdı. Cumhuriyet, Radikal, Taraf, Gazete Oksijen, Milliyet Sanat, İstanbul Art News gibi dergi ve gazetelerde yazı ve röportaj dizileriyle yer aldı, editörlük yaptı. 2015-2019 yılları arasında kitap kültür kritik sitesi olan K24’ün yayın yönetmenliğini üstlendi. Halen İstanbul’da yaşıyor, gazetecilik ve yayıncılık alanında çalışmalarını sürdürüyor.


İŞİTİYOR MUSUN MEMET?

Sibel Oral

Doğan Kitap, 2021

Tür: Anı Biyografi

368 s.

Comments


bottom of page