top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Seni anlatır, seni getirir her bir çınıltı

İzdüşümler & Yanılsamalar'da Feridun Andaç bizi gezinen bir bakışın, hissedilen duygunun izdüşümleri üzerine kurulu bir anlatı evreniyle buluşturuyor.


“Sen özlenensin. Sesinle, teninle, ruhunla, bakışlarınla arzu haritasını çiziyorsun. Sakın şaşırma bu sözlere. Sözler ki; duygu dokunuşlarıdır. Gidip gidip dönüşleri anlatır bazen. İçsesin ibresi, arzunun dili olurlar. Kaçamayız ondan. Tenin ısısını hissetmek, saçlarının yeline durabilmek gibidir. Seni anlatır, seni getirir her bir çınıltı.”

Gezinen bir bakışın, hissedilen duygunun izdüşümleri üzerine kurulu bir anlatı evreniyle buluşturuyor bizi Feridun Andaç.


Erotizmin söylensel yanıyla insan bilincinin duyumu, içte ve dışta yaşanan her bir gerçekliğin söz’e gelen imgeleri yepyeni söyleyişle karşımıza çıkıyor İzdüşümler & Yanılsamalar’da yer alan anlatılarda.


Yerin/mekânın insan ruhunun labirentlerindeki izleri ve yansıları buradaki anlatıların her birine siniyor.


Özgün bir bakışla yaşanmışlıklarla çıkılan düşsel yolculukların buluşma kavşağında yepyeni bir duyarlılık alanı açar anlatıcı. Oradaki sesi Türkçenin tınısını bize hissettiren yaşam renkleri olarak da alabiliriz.


Okudukça çoğalan bir bakışı resimleriyle taçlandıran usta sanatçı Gültekin Çizgen’in taşıdığı duyarlılık ise yaratılan dilin görsellikle buluşmasının bir nişanesi olarak alınmalı.


Feridun Andaç, 1954’te Erzurum’da doğdu. Yükseköğrenimini MÜ Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Edebiyat ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. İnceleme, araştırma ve deneme çalışmalarının yanı sıra yazdığı öyküleri ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Bu alanlarda yayımlanan birçok kitabı olan Andaç, üniversitelerde görev yaptı, özel kurumlarda alanı ile ilgili yöneticilik görevlerinde bulundu.


2002 yılından itibaren Dünya Kitapları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi; edebiyat/kültür/sanat/tarih alanında iki yüzün üzerinde özgün kitabın yayımını yaptı. Cumhuriyet, Dünya ve Birgün gazetelerinde sürekli yazılar yazan Andaç, Marmara Üniversitesi İletişim ve Güzel Sanatlar fakültelerinde “Günümüz Türk Edebiyatı” , “Kültür Tarihi”, “Eleştiri Kuramları”; Doğuş Üniversitesi’nde “Sanat Tarihi” ve “Yaratıcı Yazarlık” dersleri verdi, veriyor. Attilâ İlhan Kültür Merkezi, Yazıhane&Atölye, Ceres Atölye ve Butik Globel’de verdiği “yaratıcı yazarlık” derslerinin yanı sıra Cumhuriyet gazetesinde (“Okuma Penceresi”) sürdürmekte, online dergi Edebiyat Haber’de her hafta edebiyatın gündemine dair yazmakta, Eksik Parça Yayınları’nda yayın danışmanlığı yapmaktadır.


İZDÜŞÜMLER & YANILSAMALAR

Feridun Andaç

Kitap Cumhuriyeti, 2021

144 s.

Comments


bottom of page