top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kafka’nın hikâyeleri insanlık durumumuza giden bir yol haritası

Yirminci yüzyılın en önemli edebi figürlerinden biri olan Franz Kafka kuşaklar boyunca pek çok yazar ve sanatçıyı derinden etkiledi; öykü ve romanları edebiyat, müzik, resim, heykel, dans ve film gibi çok çeşitli alanlarda sayısız esere ilham kaynağı oldu. Kafka’yı 1988 yılından beri “çizgi romana tercüme eden” görsel sanatçı Peter Kuper’ın uyarlamaları da bu eserlerin arasında değerli bir yere sahip.

Kafka’nın öykülerinin bireysel yorumlara ilham verdiğini, her okura benzersiz bir kişisel bağlam sunduğunu belirten Kuper şöyle diyor:

“Kafka kırk bir yaşını doldurmadan öldü, bundan neredeyse yüz yıl önce, ama öyküleri daha dün yazılmış hissi veriyor. Ya da belki takipçilerinden Gustav Janouch’un dediği gibi, Kafka’nın eserleri ‘yarının bir aynası’dır. Bu eserler şimdiye ve buraya ait; Kafka’nın hikâyeleri insanlık durumumuza giden bir yol haritası teşkil ediyor. Bizi kurumlarımızın tehlikelerine karşı uyarıyor, bize zaaflarımızı hatırlatıyor, absürdlüklerimize gülmemiz için bizi dürtüyorlar. Dünyamız giderek daha çok ‘Kafkaesk’ sıfatını yansıtırken, Kafka’nın kulaklarımıza fısıldadığı bütün o mesajlarda yeni bir anlam bulabiliriz.”


Kafka’nın uzunlu kısalı on dört öyküsüne Kuper’ın getirdiği yaratıcı yorumların, Kafka okurlarına yeni ve farklı bakış açıları sunarken, onunla henüz tanışmamış olan okurlar için de yazarın benzersiz dünyasına güzel bir giriş olacağını umuyoruz.


Peter Kuper’ın illüstrasyonları ve çizgi hikâyeleri dünyanın birçok yerinde, aralarında The New Yorker ve (1997’den beri “Spy vs. Spy” köşesini yazıp çizdiği) Mad gibi dergilerin de bulunduğu çeşitli yayınlarda yer aldı. Siyasi çizgi roman dergisi World War 3 Illustrated’ın eşkurucusu olan Kuper, 1979’dan beri derginin yayın kurulunda bulunuyor. Aralarında The System, Diario de Oaxaca ve Drawn to New York gibi kitapların da yer aldığı yirminin üzerinde esere imza atan Kuper, Upton Sinclair’in Şikago Mezbahaları’nın, Joseph Conrad’ın Karanlığın Yüreği’nin ve Franz Kafka’nın Dönüşüm’ünün çizgi roman uyarlamalarını yaptı (Dönüşüm’ün uyarlaması ABD’de ve başka ülkelerde lise ve üniversitelerde okutuluyor). Ruins adlı kitabı 2016’da Eisner Çizgi Roman Ödülü’ne layık görüldü. New York’taki Görsel Sanatlar Okulu’nda otuz yıldır çizgi roman dersleri veren Kuper, Harvard Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Eserleri hakkında daha fazla bilgi almak için peterkuper.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


KAFKAESK

Peter Kuper

Metis Kitap, 2022

Çeviri: Özde Duygu Gürkan

Grafik Uygulama: Emine Bora

160 s.

Comentarios


bottom of page