top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kahve Soğumadan Önce - Toshikazu Kawaguchi


Kahve Soğumadan Önce, oyun yazarı olarak tanınan Toshikazu Kawaguchi’nin ilk romanı. Yazarın, Suginami Drama Festivali’nde Büyük Ödülü kazanan aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan roman, dünya çapında edebiyatseverlerden çok büyük bir ilgi görüyor.


Tokyo’nun ara sokaklarından birinde, ziyaretçilerine özenle demlenen kahvelerini sunan yüz yıllık bir kafe bulunur. Yılın en sıcak gününde bile serin kalmayı başaran, yalnızca dikkatli gözlerin seçebileceği, bodrum katındaki küçük bir kafe… Öyle küçük ki üç masa ve altı sandalye ile mekân baştan başa doluyor. Duvarda ise her biri ayrı bir zamanı gösteren üç saat asılı. Etrafınıza bakındığınızda en hafif tabirle “sıradan” olarak niteleyeceğiniz bu yerin kolaylıkla tahmin edilemeyecek bir hizmeti daha var: Zamanda yolculuk. Ancak bu, o kadar da kolay değil. Öncelikle belli bir sandalyeye oturmanız gerekiyor ki o, günde sadece bir kez masadan uzaklaşıp kısa süre sonra geri dönen bir hayalete rezerve edilmiş durumda. Eğer oturmayı başarırsanız süreniz dolana kadar sandalyeden kalkamaz, kafeyi terk edemezsiniz. Bir kez daha görmeyi ümit ettiğiniz kişinin daha önce bu kafeyi ziyaret etmiş olması gerekliliği ve geçmiş ya da geleceği asla değiştiremeyeceğiniz gerçeği de cabası… Ama hepsinden önemlisi, kahve soğumadan önce geri dönmek zorunda oluşunuz. Ne geçmişe ne de bugüne ait olan bir hayalete dönüşmek istemiyorsanız duvardaki antika saatlerin sesine kulak verin: “Tik-tak, tik-tak, kahve birazdan soğuyacak!”


Kahve Soğumadan Önce’de; kendisiyle evlenmek isteyen adamdan ayrılan bir kadının, anılarını kaybetmiş bir adamla kadının, evden ayrılan bir abla ve onunla sık sık buluşmak isteyen küçük kız kardeşin ve kafede çalışan hamile bir kadının birbiriyle bağlantılı hikayelerini okurken hem duygulanacak hem de karakterlerle empati kuracaksınız…KAHVE SOĞUMADAN ÖNCE

Toshikazu Kawaguchi

Çeviren: Şebnem Tansu

Epsilon Yayınları

İstanbul, 2021.Comments


bottom of page