top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sürpriz sonlu bir masal

Kelebek Zihinli Çocuk önyargılarımıza takılıp göremediğimiz güzelliklere, hayalini kurduğumuz şeylerin, sıkı sıkı tutunduğumuz umutlarımızın nasıl yön değiştirip umduğumuzdan daha da güzel olabileceğine dair sürükleyici bir okuma vaat ediyor.


Jamie’nin tek dileği normal olmak. Fakat dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ona beyninde kelebekler uçuşurmuş gibi hissettiriyor.

Elin’in tek dileğiyse mükemmel olmak. Ancak o zaman ailesinin yeniden bir araya geleceğine inanıyor.


Jamie ve Elin’in hayatları ummadıkları bir anda ve beklemedikleri bir yerde kesiştiğinde ikisinin de hayatı baştan aşağı değişiyor ve sürpriz sonlu bir masala dönüşüyor.


Belki normal ya da mükemmel diye bir şey yoktur ve belki de mutlu sonlar farklı şekillerde de olur.

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) ve mükemmeliyetçilik hakkında dikkatli ve yumuşak bir dille yazılmış, okuru bu konularda bilgilendirirken empati duygusu da kazandıran örnek bir eser. Aile, arkadaşlık, zorbalık ve önyargıları yıkma gibi konuları irdeleyen ve bildiğimiz her şeyi, sahip olduğumuz her fikri yeniden sorgulamamıza yol açan etkileyici bir kurguya sahip. Karakterler ve olaylar gerçek hayata yakın, okurun kitapla sıkı bir bağ kurmasını kolaylaştıracak nitelikte. Kitabın yazarı Williamson, gelecekte adını sık sık duyacağımız, başarılı ve üretken bir yazar.


Victoria Williamson, Afrika’dan Uzak Doğu’ya pek çok farklı dilden çocukla buluşmuş bir öğretmen ve çocuk kitapları yazarıdır. Yazar, lisansını Çince alanında tamamladıktan sonra yüksek lisansını özel gereksinimli çocukların eğitimi üzerine yapmıştır. Kitaplarını seyahatleri sırasında tanıştığı çocuklardan ilham alarak kaleme almaktadır. Williamson’ın en büyük tutkusu, dünyanın neresinden olursa olsun, kitaplarını okuyan her çocuğun kendini başkarakterin yerinde hayal edebileceği, kendini bir romanın kahramanı gibi hissedebileceği hikâyeler yazabilmektir.


KELEBEK ZİHİNLİ ÇOCUK

Victoria Williamson

Genç Timaş, 2021

Çeviri: Gizem Şakar

272 s.


Comments


bottom of page