top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Komediden drama uzanan ilham verici bir hayat hikâyesi

Kariyerine Şikago’nun köhne komedi kulüplerinde doğaçlama tiyatro yaparak, skeçler yazarak başlayan Bob Odenkirk’ün komediden drama uzanan ilham verici bir hayat hikâyesi var.


Yoksul bir ailede büyüyen, çocukluğundan itibaren insanları güldürmeyi amaç edinen Bob’un hayatı birden fazla kırılma noktasıyla dolu. Amerika’nın efsanevi komedi kulübü Second City’de Del Close tarafından işe alınması, Saturday Night Live ve Ben Stiller Show gibi yapımlarda yazar olarak çalışması, How I Met Your Mother dizisinde oynaması, Breaking Bad dizisinde Saul Goodman karakterini oynaması için çağırılması. Ve son olarak Steven Spielberg ile tanışması…

Hayatının büyük kısmında yoksulluk çeken, başarıyı hep kıl payı kaçıran, komedi dünyasında hedeflediği şöhrete bir türlü ulaşamayan Bob mücadeleyi bir an bile bırakmıyor. Sisifos’u bile kıskandıracak bir azimle yazıyor, oynuyor, kendini geliştiriyor. Bob Odenkirk bu kitapta, başarıya giden yolda katlanılan zahmetlerin ucu bucağı olmadığını kanıtlıyor. Tabii her şeye gülerek.


Robert "Bob" Odenkirk (d. 22 Kasım 1962), Amerikalı komedyen, oyuncu, komedi yazarı, prodüktör ve yönetmendir. En çok tanındığı yapım, David Cross ile birlikte yaratıcılığını ve oyunculuğunu üstlendiği Mr. Show'dur.


80 ve 90'larda Saturday Night Live ve The Ben Stiller Show gibi programlarda yazarlık yaptıktan sonra 90'ların ortasında David Cross ile birlikte Emmy ödüllü Mr. Show'u yarattı. 2000'lerde Tom Goes to the Mayor ve Tim and Eric Awesome Show, Great Job! programlarının prodüktörlüğünü, Melvin Goes to Dinner, Let's Go to Prison ve The Brothers Solomon filmlerinin ise yönetmenliğini yaptı. 2009 ile 2013 yılları arasında Breaking Bad dizisindeki ceza avukatı Saul Goodman karakterini canlandırdı.


KOMEDİ KOMEDİ KOMEDİ DRAM

Bob Odenkirk

Holden Kitap, 2022

Çevirİ: Elif Nihan Akbaş

Editör: Eylül Yılmaz

Kapak tasarımı: Barış Şehri

280 s.

Comentarios


bottom of page