top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hayat, katran karası zift bir bataklık değil, pirüpak bir cennet bahçesi de...

Kolunu ayaküstü komşu duvarına yaslayıp, o duvardan, duvarın ardındaki tanışlardan güç alarak ama bir taraftan da eğreti, her an gidecekmiş gibi, sadece kol mesafesinde durarak anlatıyor öykülerini Vicdan Efe.


Komşu Duvarı’ndan bakıyor hayata karakterleri... Hem diğer tarafta olup bitenlere kulak misafiri, yaşananlardan haberdar hem de aradaki duvarın farkında. Komşu Duvarı, her zaman yardımlaşma, eğleşme, laflama, dayanışma yeri de değil, bazen gözetleme, bazen sınır koyma, bazen ön yargı, düşmanlık hatta. Duvar, her zaman duvar. Komşu duvarı da olsa...

Vicdan Efe, Komşu Duvarı ile hayatın bütün yönlerine dikkatini çekiyor okurun. Hayat, katran karası zift bir bataklık değil, pirüpak bir cennet bahçesi de... Komşu Duvarı da bazen göklere dek yükselerek ayırıyor insanları, düşman ediyor birbirine, bazen de bir tutam tuz alınıp veriliyor o duvarın üstünden. Can eriğinin bir dalı eğiliyor diğer bahçeye. O erik dalı baharda yeşil, kütür kütür bir öyküye dönüşüyor, kışın çatal çatal göze batıyor yapraksızlığıyla, işgalci bir öncü kol gibi...


Vicdan Efe Hakkında, 1964, Eskişehir doğumlu. İktisat mezunu. Halen İzmir’de yaşıyor. Öyküleri pek çok edebiyat dergisinde yer almış olan Vicdan Efe’nin yayınlanmış kitapları; Sen de Topla Düşlerini (Öykü, Kum Yayınları, 2004), Tambur Ağıtları (Öykü, Şenocak Yayınları, 2008; 2. baskı 2012), İki Kız Bir Oğlan (İlk gençlik romanı, Koza Yayınları, 2011), Sevincin Rengi (İlk gençlik romanı, Koza Yayınları, 2011) ve Kar Bulutlarının Ötesi (İlk gençlik romanı, Koza Yayınları, 2012)’dir. Ayrıca Ege’den Köyler adlı derlemesi, Egeli Kadın Yazarlar Platformuna sunulan bir proje kapsamında 2015 yılında yayımlanmıştır.

Öykü dalında pek çok yarışmada dereceye girerek ödüle layık görülen Vicdan Efe, İşçi Öyküleri, İzmirli Öyküler, Kadın Öykülerinde İzmir, Sakıncalı Öyküler, Anneler ve Kızları, Savur Saçlarını Ege, Kadında Söz İzleri, Söz Kesmek Kına Yakmak, Konar Göçer Kadınlar, Güneşi Görmeyen Kadınlar (Röportaj) kitapları yanında, Ah Korona Vah Korona, Haydi Tut Elimi gibi çeşitli çocuk öyküleri seçkilerinde de öyküleriyle yer almıştır.


KOMŞU DUVARI

Vicdan Efe

Nota Bene Yayınları, 2022

Türü: Öykü

128 s.


Comentarios


bottom of page