top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hayaletler, hortlaklar, ölüm timleri ve intihar bombacıları

2022 Booker Ödülü'nü kazanan Maali Almeida’nın Yedi Ay Dönümü’nde Shehan Karunatilaka ülkesi Sri Lanka’nın politik tarihindeki karanlık bir döneme odaklanıyor.

Başkent Kolombo’da 1990’lı yılların başlarında öldürülmesinin ardından kendini ötedünyanın bürokratik karmaşasında bulan kumar düşkünü savaş fotoğrafçısı Maali Almeida katillerinin kim olduğunu bulup intikam almaya kararlıdır. Bunu yapabilmesinin tek yolu ülke gündemine bomba gibi düşecek olan yayımlanmamış fotoğraflarına ulaşıp her şeyden habersiz Sri Lanka halkına devlet denen aygıtın kokuşmuşluğunu ifşa etmekten geçmektedir. Ancak bunu başarabilmek için yardım alması gereken hayatta en çok sevdiği iki insana ulaşmak için önünde yalnızca yedi gün vardır. Zamana karşı yarışan Maali Almeida bir yandan tüm zorlukları aşıp hâlâ hayatta olanların dünyasıyla iletişime geçmeye çabalarken diğer yandan kendi geçmişi, tutucu Sri Lanka toplumunda bir gay olarak yaşadığı sıkıntılar, hızlı aşk hayatı ve pişmanlıklarıyla yüzleşip hesaplaşmaya çalışır.


Sri Lanka’nın önde gelen yazarlarından olan Karunatilaka 2022 yılında Booker Ödülü’ne değer görülen bu romanında hayaletler, hortlaklar, ölüm timleri ve intihar bombacıları arasında kalan Maali Almeida üzerinden Sri Lanka’daki iç savaş döneminde yaşanan şiddet dolu karanlık günleri gözler önüne sererken okuru yaşam, ölüm, cinsellik, din gibi başat meseleler üzerine düşünmeye de sevk ediyor. Tüm bunları yaparken ortaya eğlenceli, nüktedan, merak uyandırıcı ve soluksuz okunan usta işi bir metin koyuyor. Maali Almeida’nın Yedi Ay Dönümü’nü bir çırpıda okuyacak fakat etkisinden uzun süre çıkamayacaksınız.


Shehan Karunatilaka, 2011 yılında ilk romanı Chinaman ile İngiliz Milletler Topluluğu Kitap Ödülü'nü, DSL ve Gratiaen Ödülü'nü kazanarak küresel edebiyat sahnesine çıktı. Kitap, Wisden tarafından tüm zamanların en iyi ikinci kriket kitabı ilan edildi. 1975 yılında Galle, Sri Lanka'da doğan Karunatilaka, Colombo'da büyüdü, Yeni Zelanda'da okudu ve Londra, Amsterdam ve Singapur'da yaşadı ve çalıştı. Şu anda Sri Lanka'da yaşıyor. Şarkıları, senaryoları ve hikayeleri Rolling Stone, GQ ve National Geographic'te yayınlandı. Reklam metin yazarı olarak çalıştı ve Independent Square adlı bir grupta gitar çaldı. İkinci romanı Maali Almeida'nın Yedi Ay Dönümü 17 Ekim'de Londra'da düzenlenen bir törenle 2022 Booker Ödülü'nü kazandığı açıklandı.


MAALİ ALMEİDA'NIN YEDİ AY DÖNÜMÜ

Shehan Karunatilaka

Livera Yayınevi, 2023

Çeviri: Kerem Işık

464 s.

Comments


bottom of page