top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Mavi Yeşil dergisinin 130. sayısı çıktı

Mavi Yeşil dergisi 22. yılının ikinci yarısına başladı. Temmuz-Ağustos 2021 sayısıyla edebiyat okurlarının karşısına çıkıyor.


“Bizi sıkboğaz etmekle kalmayıp handiyse dünyayı kuşatan olumsuz sağlık koşullarında edebiyat ve dolayısıyla edebiyatın dergileri, sığınabileceğimiz güvenli birer liman oldu bizler için. Sağlık koşullarının kısmen iyileşmesine benzer biçimde sanatın ve edebiyatın da toplumsal yaşamın gündeminde daha fazla yer alacağı günleri umutla bekliyoruz. Böyle bir ortamda, yazılarıyla edebiyat okurlarına hayli katkı sağlayan akademisyen Yıldız Ecevit, 23 Haziran 2021’de veda etti bu dünyaya, kendisi gitti yazdıkları bizlere hediye kaldı.


Hilmi Haşal, Pınar Doğu, Beste Bekir, Yusuf Özdemir ve Umut Özer, bu sayımızın şairleri. 130. sayımızda Rukiye Yıldız, Halil Yörükoğlu, Züleyha Kandemir ve Kemal Çavuş, öyküleriyle yer aldı.


Betül Bayraktar, bu kez bir sinema yazısıyla yerini aldı dergide. İsmail Şimşek, bir deneme kitabını değerlendirirken Üzeyir Karahasanoğlu da oyundan romana dönüştürülen bir kitabı değerlendirdi; ilkinde sanat, ikincisinde ise sanatçı öne çıktı yazılarda. Esra Sağlık ile Çağla Göksel Çakır, ayrı birer şairin şiirinden yola çıkarak yeni sözlere ulaştılar. Merve Esra Özgürbüz, günümüzün yazarı Perihan Mağden’in “Haberci Çocuk Cinayetleri” kitabından yola çıkarak “Queer polisiye mümkün mü?” sorusuna cevap aradı yazısında. Nurullah Ulutaş, dilimize çevrilişinden bu yana adından çokça söz edilen “Körlük” romanını, içinde bulunduğumuz olumsuz sağlık koşullarıyla yakın bir bağlamında yeniden değerlendirdi.

İyi okumalar dileriz…”

ความคิดเห็น


bottom of page