top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Nedim Gürsel’den Yıkım Günleri

Yıkım Günleri, Nedim Gürsel’in Covid-19 pandemisiyle başlayan ve bir türlü sonlanmayan yıkım günlerine ilişkin günlüklerinden oluşuyor.
“Yazmak varoluşu, hayatı sorgulamaktır, hazır yanıtlar vermek değil. Bu nedenle salgın günlerine çok şey borçlu olduğumu düşünüyorum. Görünmez bir virüs hayatı, dolayısıyla ölümü de sorgulamama yol açtı.”

Hastalıkların, ölümlerin, karantinaların, yalnızlıkların, özlemle- rin, boş kent sokaklarının, hüzünlerin doldurduğu dünya resmine bakıyor Nedim Gürsel. Ukrayna savaşıyla biraz daha yıkılıyor dünya. 6 Şubat Maraş depremi bir kez daha yaşamı ve ölümü sorgulatıyor. Ve yazar kaleminden hiç eksiltmediği o hüzünlü bilgelikle altüst olmuş bir dünyada okurlarına aklının, yüreğinin kapılarını açıyor. Yıkım Günleri’nden arda kalan birazcık umudu paylaşmak için.


“O berduş kılıklı adam bir anlatı kahramanı değil, geleceği haber veren bir kâhin, bir felaket habercisiydi. Bir değil, birçok felaket yaşadık, hâlâ da yaşıyoruz. Ama hayat sürüp gidiyor bir yandan. Bu dünyadan çekip gidenlere selam olsun, doğanlara merhaba!”

“Geçmiş günler, bir daha bana dönmeyecek sevgililer horon tepmeye başlıyorlar zihnimde. Onlardan kurtuluş yok. Zaman, bilincime tünemiş bir yırtıcı kuş. Durmadan gagalıyor belleğimi.”


Yazar Hakkında:

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yap- makta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir.


Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi.


YIKIM GÜNLERİ

Nedim Gürsel

Doğan Kitap, 2024

Tür: Günlük

182 s.

Comments


bottom of page