top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Paylaşmak için bilmek, bilmek içinse önce fark etmek gerekir

İçindeki yirmi dört yazının kaleme alınış tarihleri dikkate alındığında, Otlar Çağırıyor’un, İlhan Durusel’in yazı dünyasında yaklaşık on beş seneye denk düştüğünü söylemek mümkün. Bu da, okurun, Durusel’in deneme yazarlığının nasıl ve ne yönde yol aldığını gözlemleyebilmesine imkân sağlıyor kuşkusuz.


“Otlar çağırıyor bizi.

Şatolar kovuyor.

Kuraklık geliyor.

Bir rüzgâr gelip önümüzde duruyor. Bir duruşu var, dil anlatamaz. Burayı rüzgâr durduran mağara yapıyor. Duruyor da duruyor.”

Otlar Çağırıyor bir denemeler toplamı; fakat söz konusu İlhan Durusel olduğunda, hiçbir metni türsel kalıpların içine hapsetmemek gerekiyor. “Amacından uzaklaştığı çok yer oldu yazının, görkemin yarattığı coşku dilimi dolaştırır benim,” diyor ya kendisi, tam da öyle. Söylenebilir ki bu kitap, nitelikli bir yazarın olduğu kadar, nitelikli bir okurun elinden çıkmış yazılardan oluşuyor; İlhan Durusel’den ziyade okur İlhan’ın. Gezen, gören, merak eden, araştıran ve paylaşan İlhan’ın. En çok da “fark eden” İlhan’ın. Paylaşmak için bilmek, bilmek içinse önce fark etmek gerekir çünkü.


İlhan Durusel 1965’te Ayvalık’ta doğdu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Edebiyat öğretmenliği yaptı (1988-94). 1994’ten beri eşi Francesca ile birlikte Pennsylvania’da yaşıyor. Lehigh Üniversitesi Kütüphanesi’nde arşiv ve nadir kitaplar bölümünde çalışıyor. Öykü, şiir ve yazılarından bazıları “Sombahar”, “Cumhuriyet Kitap”, “kitap-lık”, “Mesele”, “Sarnıç”, “Notos”, “Öykülem”, “Granada”, “14 Şubat Dünyanın Öyküsü”, “Askıda Öykü ve Japonya” dergilerinde, bir öyküsü Kanada’da çıkan edebiyat dergisi “Descant”ın Türkiye seçkisinde yayımlandı.


Şiir: “Kısa Kısa Kıssalar” (2015), “Dil Tutulması” (2019), “Bizans’ın İncesazı” (2021).

Öykü-Anlatı: “Alınyazım Kılavuzu” (1998), “Karakalem Requiem” (2003), “Süslü Nesir – Selçuklular İçin Güzel Sözler” (2007), “Gül Öksüren Melek” (2012), “Yavaş Ateş” (2016), “Defterdar – Evlat Katli İçin El Kitabı” (2018).


Deneme: “Blöf Kitap” (Tansu M. Gülaydın ile, 1998), “Otlar Çağırıyor” (2014).


OTLAR ÇAĞIRIYOR

İlhan Durusel

İthaki Yayınları, 2022

160 s.

Commentaires


bottom of page