top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Praksis Dergi “İktisat: Kuram, İdeoloji, Politika” Temasıyla Çıktı


Marksist sosyal bilimler dergisi Praksis 54. sayısını hayatın her alanına etki eden iktisadın, kuramsal, ideolojik ve politik boyutlarıyla eleştirisine ayırıyor. Raflarda yerini almaya hazırlanan bu kapsamlı sayıda, biri dosya dışı davetli yazı olmak üzere on adet özgün araştırma makalesine ve birisi üç farklı kitap üzerine kapsamlı bir tartışmayı içeren toplam dört kitap incelemesine yer verilmiş.


Bir “dogma” olarak modern burjuva makro-iktisadının Marksist bir eleştirisi, Veblen ve Foucault’nun izinden giderek neoklasik iktisat ve neoliberal iktidarın eleştirel analizi ve “Yeni Kurumsalcı” iktisat tarihçiliğinin güncel bir eleştirisi dosyada değinilen önemli konu başlıklarından. “Finansal birikim”, ekolojik kriz gölgesinde “yeşil büyüme” ve “küçülme” tartışmaları ile neoliberal kalkınma ideolojisinin “depolitizasyon” kavramı üzerinden incelenmesi ise yazarların odaklandığı diğer önemli temaları oluşturuyor. Dosyadaki diğer yazılarda, iktisat (economics) kavramının tarihsel serüveni, Marx ve Aristoteles’e referansla “mübadele değerinin doğası” ve “etik-politik ekonomi” gibi kuramsal/ontolojik meseleler ön plana çıkıyor.


Praksis’in 54. Sayısı 22 Ocak’tan itibaren derginin yayıncısı Dipnot Yayınları’nın internet sitesinden temin edilebilir. En kısa sürede kitapçılarda ve diğer online satış sitelerinde satışa sunulacak.Comments


bottom of page