top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Seda Akipek ile "Editör Dostu" Resimli Çocuk Kitapları Atölyesi

· Neden çocuklar için yazmak istiyoruz? · Çocuk edebiyatı alanındaki başvuru dosyalarının “editör dostu” olması neden önemlidir? · Yazar adayı, metninin “editör dostu” olup olmadığını nasıl anlar? · Metin son haline geldikten sonra yayınevi seçimi ve dosya gönderilmesi aşaması bu atölyede.


“Metnim hazır, şimdi ne yapacağım?” diyen yazar adaylarına KulturALiterA'nın da bir sorusu var: Metniniz sahiden hazır mı?

Yayınevlerine her gün yüzlerce başvuru dosyası gönderildiğini ve bunun çok büyük yüzdesinin yazar adaylarının eserlerinden oluştuğunu biliyoruz. Dosya sayısı bu kadar çok olunca yayınevlerinin her bir dosya için editöryal değerlendirme yapması elbette mümkün olmuyor. Bu nedenle geri dönüş yapılmayan/olumsuz dönüş yapılan bir dosyada metne dair neyin yanlış gittiğini bilmek epey zor. Peki, yayınevine dört başı mamur bir dosya gönderdiğimizden nasıl emin oluruz?


“Editör Dostu” Resimli Çocuk Kitapları Atölyesi tam da bu konuyu odağa alıyor ve atölyeyi tamamladıklarında atölye katılımcısı yazar adaylarının:

- metinlerinin ne zaman başvuruya hazır hale geldiğinin sağlamasını nesnel bir değerlendirmeyle yapabilmelerini,

- “editör dostu” başvuru dosyası hazırlama konusunda bireysel pratik kazanmalarını,

- metnin seslendiği okur kitlesine sahip doğru yayıneviyle temasa geçebilmelerini,

- başvuru sürecinde yapılması elzem konulara yoğunlaşmalarını ve bu sayede yollarını olabildiğince kısaltabilmeyi amaçlıyor.


“Çocuk edebiyatının en ilgi çekici ve hakkında en çok soru sorulan türü olan resimli kitap özelinde anılan konu başlıklarını teker teker masaya yatıracağımız ve bolca resimli kitap inceleyerek kendi yazı yolculuğumuza ışık tutacağımız atölyenin sonunda, ilave sorulara yanıt arayacağımız bir soru-cevap bölümüne de yer vereceğiz.”

Saat ve Yer 20 Kasım 2021, Cumartesi, 12.00 – 14.00 (Türkiye saati) 21 Kasım 2021, Pazar, 12.00 – 14.30 (Türkiye saati) Süre: Toplam 4,5 saat (240 dakika + 30 dakika soru-cevap) Kayıt için www.kulturalitera.com


Seda Akipek, İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi Ekonomi Hukuku bölümünde tamamladı. On iki yıl bilfiil hukukla ilgilendi. Avukatlık yaptığı dönemde kullandığı “sermaye”, “devir”, “yasal” gibi terimler yerini “hikaye”, “şiir”, “masal” sözcüklerine bırakınca çocuklar için de yazmaya başladı. Çocuk edebiyatı alanında resimli kitap, ilk okuma kitabı, çocuk şiir kitabı ve etkinlik kitabı gibi birbirinden farklı türde ve geniş yaş gruplarına seslenen eserler verdi. Yazarlık deneyimini, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen “Editörlük” ve “İleri Editörlük” atölyelerindeki kazanımlarıyla birleştirdiği ve yazar adaylarına çocuk edebiyatı yolculuğunda eşlik edecek bilgiler içeren atölyeler yürütüyor. Halen Cenevre’de yaşıyor ve ejderhasını tasmasız dolaştırıyor.

Comments


bottom of page