top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sen benim kim olduğumu biliyor musun?

Porf. Dr. Ramani Durvasula Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun? isimli kitabıyla okurlara narsisizm, marazlı ilişkileri saptamak ve belli nedenlerden ötürü marazlı ilişkilerden uzaklaşamayacak kişilere bir kendini koruma ve maraziliği en aza indirme rehberi sunuyor.


“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diklenişi, şöhretlinin ve kötü şöhretlinin, öz güvensiz kişi ile ayrıcalık sanrılı bireyin mantrası olmuş durumda. Narsisizm, ayrıcalık sanrısı ve kaba davranışlar yeni dünya düzenine dönüşüyorlar—normalleşmekle kalmıyor, teşvik bile ediliyorlar. Bunlar aslında hem bireysel hem toplumsal düzeydeki patolojik güvencesizlik duygusunun tezahürleridir. İlginç olan ise bizim bunlara değer vermemizdir; sosyal medyada, ana akım medyada ve tüketimcilik kültüründe yüceltmemizdir; siyasi, kurumsal, akademik liderler ve medya liderleri arasında yayılmalarını olağan karşılamamız, hatta makbul görmemizdir.

Marazlı ilişkiler üzerinde uzmanlaşan Ramani Durvasula bu kitabıyla okurlara narsisizm ve marazlı ilişkileri saptamak ve tasnif etmekte kullanabilecekleri bir çerçeve sunuyor. Marazlı kişiliği meydana getiren beş kümeye ayrılmış toplam otuz bir özelliğe yönelik incelemesinde bunların patolojik tezahürlerini hepimizin gösterebileceği normal davranışlardan ayırıyor ve en yaygın bileşimleri ile ortaya çıkan narsisizm türlerini, ayrıcalık sanrılarını, psikopatiyi ve sosyopatiyi ayrıntılandırıyor. Belli nedenlerden ötürü marazlı ilişkilerden uzaklaşamayacak kişilere ise bir kendini koruma ve maraziliği en aza indirme rehberi sunuyor.


Ama bu kitap yalnızca psikolojik mekanizmaları ve ilişkileri incelemiyor: El birliğiyle ayakta tuttuğumuz bu tüketim odaklı ve sığ değerleri önceleyen hayat tarzına kapsamlı bir toplumsal eleştiri de getiriyor. Bunun nelerden beslendiğini, nasıl güçlenip yaygınlaştığını, bizi fark ettiğimiz ve etmediğimiz hangi yollardan etkilediğini, ayrıca siyasette, reality programlarında, magazin haberlerinde genelgeçer norm haline gelmiş maraziliğe kapılmamak için bireysel olarak neler yapabileceğimizi anlatıyor.


“Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor musun?” kişisel ve toplumsal düzeydeki çözümlemeleriyle, ayrıca çağdaş insanın psikolojik işleyişine dair saptamalarıyla, hem bireysel hem toplu yaşamı nasıl yönlendirdiğimize dair derinlemesine sorgulamalara kapı aralıyor.


Ramani Suryakantham Durvasula, (30 Aralık 1965 doğumlu) Amerikalı bir klinik psikolog, psikoloji profesörü, medya uzmanı ve yazardır. Narsistik kişilik bozukluğu ve narsisistik istismar konusundaki uzmanlığı nedeniyle Red Table Talk dahil olmak üzere çeşitli medya kuruluşlarında çalışmıştır, Bravo, Lifetime Movie Network, National Geographic ve History Channel'ın yanı sıra TODAY şovu ve Good Morning America gibi programlar bunlar arasındadır.


SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN?

Ramani Suryakantham Durvasula

Görünmez Adam Yayıncılık, 2021

Çeviri : Nazende Didem Ünalçın

528 s.


Commentaires


bottom of page