top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yirmi beş yıllık emeğin eseri: Söz

Silvina Ocampo’nun üzerinde yaklaşık yirmi beş yıl boyunca çalıştığı fantasmagorik romanı Söz, yazarın deyişiyle “yazdıklarının en iyisi” ve kuşkusuz onun en yoğun kurmaca eseri.


Seyahat etttiği gemiden okyanusa düşen bir kadın akıntıya kapılmış sürüklenirken “çaresizlerin koruyucusu” Azize Rita’ya bir söz verir: Okyanustan sağ kurtulmayı başarırsa hayat hikâyesini yazacaktır.

Dışındaki deniz ona türlü tehlikeler sunarken zihninde de kişiler ve mekânlar fırtınalı bir şekilde dolaşmaya başlar. Hayatı boyunca tanıdığı insanlar hafızasının sahnesinde düzensiz biçimde boy gösterir. Pek çoğu kendi içinde bütünlüğe sahip kısa birer biyografiyle anılırken kimileri de dalları neredeyse romanın tamamına uzanan tek bir hikâyeye aittir. Böylece bir “kişiler sözlüğü” şekillenir ve hayal gücü yavaş yavaş anılarını ele geçirerek onu gerçekliğin zincirlerinden kurtarmaya başlar.


Silvina Ocampo 1903’te Buenos Aires’te doğdu. Varlıklı ve burjuva bir ailenin altıncı ve son çocuğuydu. Ailesinin konumu sayesinde evde özel öğrenim gördü, genç yaşlardan itibaren sık sık Avrupa’ya seyahat etti, Paris’te resim eğitimi aldı ve önemli edebiyat çevrelerine dahil oldu. Yirminci yüzyılın ilk yarısında Arjantin’in öncü edebiyat dergisi Sur’un kurucuları arasında yer aldı. Yine bu çevrede tanıştığı Arjantin edebiyatının usta ismi Adolfo Bioy Casares’le evlendi. 1940’ta Borges ve Bioy Casares’le beraber ünlü Antologia de la literatura fantastica’yı (Fantastik Edebiyat Antolojisi) hazırladı.


Ayrıca Dickinson, Poe, Melville ve Swedenborg’dan çeviriler yaptı. Öykü ve romanların yanı sıra şiir türünde de önemli eserler vererek Arjantin Ulusal Şiir Ödülü’ne değer görüldü. Aldığı resim eğitiminin de katkısıyla edebiyatta geleneksel dili ve yapıları bozarak döneminin sosyal geleneklerine eleştirel bir bakışla yazdığı anlatıları gerçeküstü ve fantastik edebiyattan özellikler taşır. Son yıllarını Alzheimer hastalığıyla mücadele ederek geçirdikten sonra 1993’te Buenos Aires’te öldü.


SÖZ

Silvina Ocampo

Notos Kitap, 2022

Çeviri: Çiğdem Öztürk

Editör İdil Dündar

Tür: Roman

126 s.

Comments


bottom of page