top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Litera

Elçin Poyrazlar'dan suç edebiyatının en iyileri

"Polisiye, 'Hamlet', 'Gül’ün Adı', 'Suç ve Ceza' gibi şaheserleri de kapsayan dev edebi bir şemsiyedir aynı zamanda" diyen yazar Elçin Poyrazlar, Litera Edebiyat için suç edebiyatında en sevdiği romanları önerdi.

Bana en çok sorulan biridir; neden polisiye? Buna ilk yanıtım ‘Neden olmasın?’ Bir yazarın üslup, tarz, tempo, dil konusunda tercihleri nasıl saklıysa tür seçiminde de mutlak özgürlüğü var.


Soruya ikinci yanıtım ise ‘Sevdiğim şeyi yapma arzusu’. Bu daha küçük bir çocukken başlayan kitapların sunduğu macera, gizem, bulmaca dünyasını yaşatma, o heyecanı başkalarına kurmaca bir yapıda aktarma ve okuru bir oyuna davet etme dürtüsü. Bir de hayatın en büyük gizemlerinden biri olarak kalan ‘Neden insan cinayet işler?’ sorusuna doğru yanıtları arama şevki.


Polisiye, Hamlet, Gül’ün Adı,Suç ve Ceza gibi şaheserleri de kapsayan dev edebi bir şemsiyedir aynı zamanda. O şemsiyenin altına sığınan bir okur-yazar olarak bende yer eden, hayal gücümü tetikleyen, rüyalarıma giren yabancı yazar ve eserlerinin sıralaması şöyle:


Patricia Highsmith - Becerikli Bay Ripley (Tüm seri)


Neden? Çünkü psikolojik gerilim türünü zirveye taşıdığı için. Ekonomik, süsten uzak, donuk bir dille okuru ateşlediği ve içimizde duygu karmaşası yarattığı için. Bir karakterden hem bu kadar nefret ettirip hem de kurtulmasını istettiği için. Daha iyi yazabilmek için beni dürttüğü için.


George Simenon - Komiser Maigret (Tüm kitapları)


Neden? Polisiyenin en incelikli eserlerini bize bağışladığı için. Atmosfer yaratmanın kuru bir cinayet öyküsü anlatmaktan çok daha büyük beceri gerektiğini gösterdiği için. Zeka, gözlem ve akıl yürütmenin tesadüflere dayanmaktan daha kalıcı olduğunu öğrettiği için. Müthiş bir üretimle bana büyük esin kaynağı olduğu için.


Agatha Christie - On Küçük Zenci


Neden? Kapalı oda cinayet gizemlerinin muhteşem örneklerinden biri olduğu için. Agatha Christie’ye yöneltilen ‘yavanlık’ eleştirilerini yıktığı için. İyi tasarlanmış bir kurgunun okuma zevkini doruğa çıkarabildiğini gösterdiği için. Şaşırtmacada sınırın olmayacağının kanıtı haline geldiği için. Bir yazar olarak sebat göstermenin önemini anımsattığı için.