top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yapay zekâ çağında insan olmanın anlamına dair çarpıcı ve derin bir sorgulama

Believer Kitap Ödüllü Meghan O’Gieblyn, Los Angeles Times Bilim ve Teknoloji Kitap Ödülü Finalisti Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine adlı kitabında, felsefi bir titizlik, entelektüel kavrayış, özgünlük ve ironiyle hayatın anlamını yeni baştan sorguluyor.


Yazıları üç ayrı Pushcart Ödülü’ne layık görülen ve The Best American Essays antolojisinde yer alan Meghan O’Gieblyn’in, tüm dünyada ses getiren bilim kitabı Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine Altın Kitaplar etiketiyle okurlarla buluştu. Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine dini imgeleri bir refleks olarak “çevrimiçi” yaşama uygulama biçimlerimizi ele alıyor. Sürekli ve takıntılı olarak dünyayı aslında sahip olmadığı bir yaşamla “efsunlamamızı” anlatıyor.

İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde dünya, bizim kavrayışımızın çok ötesindeki güçler tarafından yönetilen tılsımlı bir yerdi. Ancak bilimin yükselişinden ve Descartes’ın zihin ve fiziksel dünyayı birbirinden ayıran felsefesinden sonra bu gizemin yerini materyalizm aldı. Bu noktada kendi bilincimizin, yani “ruhumuzun” aslında bir yanılsama olup olmadığını sorgulayan bir sürece girdik.


Şimdiyse idrakimizin, kontrolümüzün, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan teknolojinin ve özellikle yapay zekânın hayatımıza girmesiyle varoluşun temel sorularını anlamlandırmak için yeni dijital metaforlar kullanmaya başladık.


Ama kimlik, bilgi, yaşamın amacı gibi temel felsefe problemleri merkeze alan bu metaforlar yeni bir perspektif ışığında tekrar ele alınmaya muhtaç. Meghan O’Gieblyn bu zor iş için kolları sıvayarak felsefe bir titizlik, sağlam bir entelektüel kavrayış, özgünlük ve ironiyle hayatın anlamını yeni bastan sorguluyor. Hâlâ inançla ilgili soruların peşini bırakmayan eski bir dindar olarak, kendi kişisel deneyiminin derinliğini ve yer yer de mizah anlayışını essiz üslubuna katıyor.


Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine modern çağın çılgınlığıyla koyulduğumuz bu yolda kaybolmamamız için kaleme alınmış ufuk açıcı bir rehber.


TANRI, İNSAN, HAYVAN, MAKİNE

Meghan O'Gieblyn

Altın Kitap, 2023

Çeviri: Filiz Sarıalioğlu

Tür: Bilim / Popüler Bilim

Comments


bottom of page