top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ekmeğini yerin metrelerce altında çalışarak kazanan madencilerin hikayeleri

Şili edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Baldomero’nun dilimize çevrilen ilk eseri olan Toprağın Altında, kaderlerinin ekmeğini yerin metrelerce altında çalışarak kazanan madencilerin hikayelerini anlatıyor.

Çocuk işçileri, bedeli canıyla ödeyen babaları, açlık ve fakirliği yenmeye çalışan yorgun kadınları sinematografik bir anlatımla okuruna sunan Baldomero, emeğin, acının ve mücadelenin evrensel kavramlar olduğunu hatırlatıyor.


"Ustabaşılar bu asil kadını iştahla, sırıtarak, büyük bir açgözlülükle izliyorlardı. Dul kadın hepsine meydan okur bir bakış fırlattıktan sonra oğluna döndü. Çocuk ağzı açık, büyülenmiş bir hâlde sıra sıra uçan martılara bakmaktaydı. Tüyleri puslu gökyüzünün altında rüzgârın denize doğru ittiği beyaz bir kurdele gibiydi."


Lillo, 1867 yılında güneydeki bir kömür madeni kasabası olan Lota'da doğdu ve ergenliğini kasabanın şirkete ait mağazalarından birinde katip olarak geçirdi. Orada madencilerle konuşuyor ve periyodik olarak madenlere inişlerde onlara eşlik ediyordu. Madenciler genellikle çok az güvenlik önlemi alarak günde on dört saat çalışıyorlardı ve onları, mülk sahipleri tarafından uygulanan keyfi cezalardan ve para cezalarından koruyacak hiçbir iş kanunu yoktu. Lillo'nun Lota'da gözlemlediği şey, iki çarpıcı kısa öykü koleksiyonunun temelini oluşturacaktı: 1904'te çıkan "Sub Terra" ve üç yıl sonra yayınlanan "Sub Sole".


TOPRAĞIN ALTINDA

Baldomero Lillo

Opera Kitap, 2023

Çeviri: Banu Karakaş

Comments


bottom of page