top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Derinlere daldıran, uzaklara götüren” Ulus Baker’i Okumak

Ulus Baker’in düşünce dünyasına farklı pencerelerden bakan ve alanının önemli isimlerinin yazılarından oluşan Ulus Baker’i Okumak, Baker’in dünyasına giriş yapmaya hazırlanan okurlar için bir rehber görevi görüyor.


İletişim Yayınları, Onur Eylül Kara’nın derlediği Ulus Baker’i Okumak’ı yayımlıyor. Ulus Baker’in düşünce dünyasına farklı pencerelerden bakan ve alanının önemli isimlerinin yazılarından oluşan bu çalışma, hem Ulus Baker’in dünyasına giriş yapmaya hazırlanan okurlar için bir rehber görevi görüyor, hem de bu dünyaya aşina olan okurlar için yeni yollar sunuyor.

Ulus Baker’in yazdıkları, düşünme zevki ve şevki yaratan kalıcı bir iz bıraktı. 2015’ten beri “Ulus Baker Okumaları” adıyla onun metinlerinden biri etrafında hazırlanan sunuşlar ve yürütülen tartışmalar, bu ilham verici etkinin verimli sonuçlarından biri. Bu buluşmalar, Ulus Baker’in denemelerini, estetikten tarihe, felsefeden sosyolojiye, farklı ilgi ve bilgi alanlarıyla etkileşime açtı. Onur Eylül Kara’nın sunuştaki söyleyişiyle, kitap, bu yetkin sunuşlardan bir seçki niteliğinde. Baker’in “derinlere daldıran, uzaklara götüren” yazılarının hakkını veren bir seçki…


Onur Eylül Kara’nın derlemesinde Şükrü Argın, Ali Artun, Mustafa Çağlar Atmaca, Eylem Canaslan, Özge Çelikaslan ve Alper Şen, Gülsüm Depeli, Toros Güneş Esgün, Beliz Güçbilmez, Can Gündüz, Ahmet Gürata, Fulden İbrahimhakkıoğlu, Emre Koyuncu, Barış Mücen, Oktay Özel, Mehmet Şiray, Özgür Taburoğlu, Latif Yılmaz ve Hakan Yücefer’in katkıları yer alıyor.


Beliz Güçbilmez: “‘Ulus Baker Okumak’ ne demek? (…) Okuma, öğrenme serüvenimizde yeni gelen bilgi, yorum ya da bakışaçısı, halihazırda bizde olanlarla karşılaştığında bir çarpışma, çalkalanma, altüst oluş gerçekleşir. Yeni gelenin partikülleri eskininkilerle bir araya gelip bizde yeni bir yerleşmeye yol açar; daha da fazla yeni bilgiye yer açarak. Zaten tam da boşluğumuza denk gelen bilgilerle, fikirlerle karşılaştığımızda bunlar bizde fazladan bir ‘şişkinlik’ yaratmak yerine, yeni bir açlık yaratır. Ben benim için iyi fikirlerle karşılaştığımı buradan anlıyorum. (…) Ulus Baker’in yazdıkları beni hem doyurmuş hem de iştahımı açmıştır.”


ULUS BAKER'İ OKUMAK

Derleyen: Onur Eylül Kara

İletişim Yayınları, 2021

352 s.


Comments


bottom of page