top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kaba mizahla ince alay arasında

Uyuyamamak, 1970’li yılların Ankarası’nda üniversiteli gençlerin kültürel ortamına, günlük yaşamına, gelişen toplumsal olaylar karşısındaki tutum ve davranışlarına ilişkin gözlemlere dayalı bir öykü kitabı.


Öykülerdeki eğlenceli sahnelerin yer yer bir fars atmosferine bürünmesi; olayların bir film senaryosu gibi sağlam diyaloglarla ilerlemesi; insan ilişkilerinin bütün sıcaklığıyla gösterilmesi; gerçekçi anlatımın kaba mizahla ince alay arasında gidip gelmesi kitabın ayırıcı özellikleri.


Şiir Erkök Yılmaz’ın ikinci öykü kitabı Uyuyamamak, 1987 yılında çıkışından sonra ilk kez ayrı bir baskıyla okuruna ulaşıyor.

“Adama bir allahaısmarladık bile demeden ayrıldım kitapçıdan. Oysa bir ara onu o sıralar çok ünlü bir ozanımıza da benzetmiştim, ama siz o musunuz, diye sormadım, ya ‘Evet, ta kendisi ben oyum’ derse, ne derim, diye düşündüm.”


Şiir Erkök Yılmaz 1948 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de, yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1969 yılında bitirdikten sonra akademik hayata atıldı. Uzun yıllar Gazi Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. İktisat Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü gibi idari görevlerde bulundu. “Ekonomik Yaklaşım” dergisinin editörlüğünü yaptı. 2015 yılında emekli oldu.


“Aile İçi Muhabbet” romanıyla 2019 yılında Duygu Asena Jüri Özel Ödülü’nü aldı.


UYUYAMAMAK

Şiir Erkök Yılmaz

Yapı Kredi Yayınları, 2022

88 s.

bottom of page