top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Litera

“Dünyanın tüm üniformalıları, soyunun!”

Yazar ve şair Ahmet Güneş’in ilk romanı ViskiRing adıyla Holden Kitap tarafından yayımlandı. Yeni Yaşam gazetesinde de köşe yazıları yazan Güneş, bu ilk romanında bürokrasiyi ve adaleti trajikomik yalanlarıyla ele alıyor.

ViskiRing’in tanıtım metninde ise şu ifadeler yer alıyor: “ViskiRing, daha çok şiirleri ve araştırma yazılarıyla tanıdığımız Ahmet Güneş’in yedinci kitabı, ilk romanı.


Politik mülteci olarak Erbil’de yaşayan Zekai Ahmet Güngör, hakkındaki suçlamaların düştüğünü haber aldıktan sonra ülkesine dönmeye karar verir. Özgür bir hayat düşlemektedir. Birkaç eşya ve iki şişe viski ile yola çıkar ancak sınırda hakkında yakalama kararı olduğunu öğrenir. Tutuklanır. Kendisine uygun bir cezaevi bulunana kadar çeşitli cezaevlerini ring araçlarıyla gezmeye başlar. Viski şişesini de gittiği her yere götürür.


ViskiRing, bürokrasiyi ve adaleti trajikomik yanlarıyla ele alan bir hiciv roman.

“Dünyanın tüm üniformalıları, soyunun!”


Ahmet Güneş, 1988’de Mardin, Derik’te doğdu. Bir dönem muhabirlik yaptı. Şiirleri Varlık, Bireylikler, Hayal dergilerinde ve fanzinlerde yayımlandı. Yazarın Göğe Kuşak Lazım, Devrimci Selam ve Saygılarımla, Cinnetzede, Panik Seyir, Her Hayat ve Kendime Bir Yer isimli kitapları yayımlandı. ViskiRing yazarın ilk romanıdır.


VİSKİRİNG

Ahmet Güneş

Holden Kitap, 2022

Editör: Okan Çil

144 s.