top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kadın kahramanlar, kahraman kadınlar.

Çağdaş İrlanda yazınının en ilgi çekici kalemlerinden Lucy Caldwell, Yakınlıklar’da yer alan öykülerde hayatın içinden alelade anları ele alıyor ve kahramanlarını kuşatan dünyayı içeriden resmediyor.

Yerini, yurdunu veya rolünü arayan, hamilelikle ya da çocuklarıyla sınanan veya yaşamını sorgulayan, farklı yaşamların olasılıklarıyla avunan kadınlar, Belfast doğumlu Caldwell’in ustalıklı anlatımıyla sayfalarda canlanıyor, arzu ve arayışlarıyla ete kemiğe bürünüyor. Monica Lewinsky’den Caroline Norton ve Sinéad O’Connor’a, herkesçe bilinse de saklanan sırlardan sır olmaya mahkûm yaşanmışlıklara, yalnızlıktan sonsuzluğa uzanan Yakınlıklar, kadın deneyimlerini merkeze alan, yalınlığıyla çarpıcı, özgünlüğüyle dikkat çeken bir koleksiyon.

“Sana bu kelimeleri ve bütün kelimeleri veriyorum.”


Lucy Caldwell 1981’de Belfast’ta doğdu. Cambridge Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Londra Üniversitesi Goldsmiths College’da yaratıcı yazarlık, Royal Court Genç Yazarlar Programı’nda oyun yazarlığı eğitimi aldı. Öğrenciliğinde yazdığı romanı Where They Were Missed (Faber, 2005) ile Dylan Thomas ödülü kısa listesine alınması ve 2007’de yayımladığı oyunu Leaves (Faber) ile George Devine, Susan Smith Blackburn ve BBC Stewart Parker Ödülü’ne layık görülmesiyle dikkat çekti.


National Theatre’ın kadrolu yazarlığını yaptı. Öyküleri ve radyo oyunları BBC Radyo için seslendirildi. Beş romanı, iki öykü derlemesi, çeşitli radyo ve sahne oyunlarıyla Rooney İrlanda Edebiyatı Ödülü, Dylan Thomas Ödülü, Imison Ödülü, Susan Smith Blackburn oyun yazarlığı ödülü gibi pek çok prestijli ödüle layık görülen yazar 2012’de ulusal edebiyata katkıları dolayısıyla Kuzey İrlanda Sanat Konseyi’nin Önemli Sanatçı Ödülü’nü aldı. Lucy Caldwell, toplumsal sorunlara duyarlılığı, karmaşık meseleleri deneyimlerin çeşitliliği üzerinden geniş bir perspektifle ele alabilmesi, özgün dili ve kurgu yaklaşımıyla farklı edebi formlarda verdiği ustalıklı eserler nedeniyle çağdaş İrlanda edebiyatının en önemli seslerinden biri kabul edilmektedir.


Yakınlıklar’da farklı yaşlarda kadınların deneyimleri üzerinden kadınlık, doğum kontrol hakkı, kürtaj yasakları, aile gibi günümüzün en hassas meselelerini ele aldığı öykülerinin çarpıcı anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla övgü toplamış ve bu kitapta da yer alan “Bütün İnsanlar Ahlaksız ve Kötüymüş” öyküsüyle 2021 BBC Ulusal Öykü Ödülü’ne layık görülmüştür. 2018’de Kraliyet Edebiyat Derneği üyeliği kazanmıştır. Faber Akademisi’nde öykü yazarlığı dersi vermektedir.


YAKINLIKLAR

Lucy Caldwell

Siren Yayınları, 2023

Çeviri: Tülin Er

144 s.

Comments


bottom of page