top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Röportaj bal gibi edebiyattır

Esme Aras Yaz'Ankara adlı kitabında, Ankara'yı yaşayarak yazmış yazarlarla röportajlara yer veriyor tabii edebiyatı odağına alarak.


“Kolay yazabiliyorlar mı, sessizlik mi arıyorlar yoksa yalnızlık mı? Belki de kimsesizlik…” Tutkulu okurun yazara sorularıdır bunlar. Bir de “Nerede yazdıkları?” sorusu var, “Nereyi?” sorusuyla beraber. Elbette bir şehirdir bu, edebiyatçıların da başka bir şey ummadan arkasından gelecek olan.

Esme Aras da “merak”ına yenilerek Ankara’da yazmış ya da Ankara’yı yaşayarak yazmış, ömrünü bu kente vermiş, hayatının bir dönemini burada geçirmiş yazarlar ile edebiyat ve kent kültürü üzerine röportajlarını bu kitapta bir araya getiriyor.


Bu söyleşiler aynı zamanda bir tanıklık, sözlü tarih çalışması. Kentin kendisi bir hafıza mekânı; pek çok semti, kahvesi, lokantası, sineması, dükkânı ayrı ayrı birer anı durağı, geçmişin sığınağı. Mekânlar belleğimizi kışkırtır, anılar saklandıkları yerlerden fırlayıverir; bu söyleşilerde edebiyatçılar mekânları anımsatıyor, kaydediyor ve yaşamın yara izlerini işaret ediyor.


Bu röportajlar bir dönemi, dönemin gündelik yaşantısını, kültürel dönüşümünü, toplumsal çalkantısını da belgeliyor tabii edebiyatı odağına alarak.

Edebiyatçılar bu kez kendilerini anlatıyor. “Röportaj bal gibi edebiyattır.”


Esme Aras, Marmara Üniversitesinde başladığı yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesinde devam etti ve iletişim fakültesinden mezun oldu. Birharf.net’in açmış olduğu, Ankara konulu nesir yarışmasında Emprime Elbiseli Kadın: Ankara başlıklı yazısı mansiyona; 5. Sarıyer Edebiyat Günleri öykü yarışmasında Gölgesi Kaldı adlı öyküsü seçici kurul özel ödülüne değer görüldü. TRT Kent Radyo Ankara, TRT Radyo 1-Edebiyat Adası, TV 6-Ankara İpek Yolu, Kanal B-Kitap Dünyası programlarına konuk olarak katıldı. 2012-2018 arasında Hürriyet gazetesi Ankara ekine edebiyat röportajları hazırladı. Egeli Kadın Yazarlar Platformu (EKYAZ) üyesi olan Esme Aras, hâlen Ankara’da yaşamakta ve yazı çalışmalarını burada sürdürmektedir.


YAZ'ANKARA

Esme Aras

H2O Yayınları, 2021

384 s.

Comentários


bottom of page