top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yazar Halid Halife hayatını kaybetti

Çağdaş Arap edebiyatının öne çıkan Suriyeli yazarlarından Halid Halife vefat etti. Yazarın Türkçeye çevrilen iki kitabı bulunuyordu.

Halide Halife'nin Ölmek Zor İş ve Bu Şehrin Mutfaklarında Bıçak Yok kitaplarının yayıncısı Delidolu Yayınları, yazarın vefat ettiğini duyurdu.

Yayınevinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"Halid Halife'yi kaybettik. Suriye'nin önde gelen çağdaş yazarlarından Halid Halife'yi yitirmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hemen yanı başımızdaki komşu ülkenin tarih sahnesindeki yerine, siyasi dalgalanmalarına ve belki de en önemlisi insanına dair anlattıkları sonsuza dek hafızalarda yer edecek. Ailesinin, okurlarının ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Üstadı, Ölmek Zor İş isimli romanındaki şu cümlesiyle sonsuzluğa uğurluyoruz: 'Sevdiğin öldüğünde mutluluğun anahtarını da alıp mezar denen o derin çukura atıyor.'

Güle güle büyük usta, seni hiç unutmayacağız."


Suriye'nin ünlü çağdaş yazarlarından biri olan Halid Halife 1964 yılında Halep'te doğdu. Hukuk öğreniminin ardından otuz yıl boyunca çeşitli yazın türlerinde eserler kaleme aldı. Yazara 2013 yılında Necib Mahfuz Kitap Ödülü'nü kazandıran ve Türkçede yayımlanan ilk romanı "Bu Şehrin Mutfaklarında Bıçak Yok", aynı zamanda 2014'te Uluslararası Arap Edebiyatı Ödülü'nde (IPAF) finale kalan yapıtlardan biri oldu. Birçok televizyon dizisinin senaryosunu da kaleme alan yazarın çalışmaları pek çok dile çevrildi. "Dalaverenin Bekçisi" (1993) ve "Çingenenin Defterleri" (2000) romanlarından sonra yayımladığı "Nefrete Övgü" (2006) ile 2008'de Uluslararası Arap Edebiyatı Ödülü'nün finalistleri arasında yer aldı. 2016'da raflarda yerini alan "Ölmek Zor İş" romanından sonra 2019'da okurla buluşan son romanı "Kimse Namazlarını Kılmadı" da dünya çapında üne ulaştı.

Comments


bottom of page