top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Bir mülteci kampında büyüyen iki kardeşin kalplere dokunan hikâyesi

Yıldızlar Saçıldığında, Omar Mohammed’in kendi göç hikâyesini tüm içtenliğiyle anlattığı, ödüllü yazar Victoria Jameson’un samimi kaleminde hayat bulan akıllardan çıkmayacak bir çizgi roman.


Hayal kırıklığı ve umudun bir arada barındığı bu ödüllü çizgi romanda, mülteci kampında büyümenin ne demek olduğunu kendi de bir mülteci olan yazarın etkileyici anlatımından okuyoruz.

Omar ve küçük kardeşi Hasan, hayatlarının büyük bir kısmını bir mülteci kampında geçirir. Mülteci kamplarında hayat pek de kolay değildir. Yeterli yiyecek ve içecek olmaz, ilaç ve tedavi erişimi kısıtlıdır ve günler uzun, çok uzun olur. Bütün vaktini kendisine ihtiyaç duyan küçük kardeşiyle geçiren Omar okula gitme fırsatı yakaladığında, kendini suçlu hissetse de heyecanla hayatını değiştirecek bir yolculuğa çıkar.


“Hiçbirimiz nerede doğacağımızı ve kim olacağımızı seçemeyiz. Hayattaki bütün mücadele size verilenle elinizden gelenin en iyisini yapabilmek içindir.”


Okula başlamasıyla toplumsal yapı, çevresindeki adaletsizlikler, mülteci olmanın anlamı, gerçek arkadaşlık, dayanışma ve her şartta birlik olabilmenin değeri üzerine düşünmeye de başlar. Kendisi ve kardeşi için yeni bir gelecek inşa etmeye çalışan Omar, umudunu kaybettiği anlarda bile azimle çalışmaya devam eder.


Şimdi dünyanın dört bir yanında evinden ayrı kalan mültecilerin eğitim alabilmesi için çalışan Omar, çocukken kurduğu hayali binlerce çocuk için gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor.


Yıldızlar Saçıldığında, Omar Mohammed’in kendi göç hikâyesini tüm içtenliğiyle anlattığı, ödüllü yazar Victoria Jameson’un samimi kaleminde hayat bulan akıllardan çıkmayacak bir çizgi roman.


“Mülteci kampının hissettirdiği şey buydu: yüz binlerce insanın olduğu, dev bir bekleme odası. Bekle de bekle. Bekle de bekle...”


Victoria Jamieson, tekerlekli derbi hakkında bir çizgi roman olan Roller Girl ile tanınan Amerikalı bir çocuk kitaplarının yazarı ve illüstratörüdür. Omar Mohamed ile birlikte yazdığı When Stars Are Scattered, 2020 Gençlerin Edebiyatı Ulusal Kitap Ödülü için kısa listeye alındı.


Aldığı Ödüller

New York Times Çoksatanı

National Kitap Ödülü Finalisti

Schenider Family Kitap Ödülü

YALSA Gençler için öne çıkan çizgi roman seçkisi

Walter Ödülü

Amazon 2020’nin en iyi çocuk kitabı

TIME Yılın En İyi kitabı

School Library Journal 2020’nin En İyi Kitabı

Kirkus 2020’nin En İyi Çocuk Kitabı


YILDIZLAR SAÇILDIĞINDA

Timaş Genç Yayınları, 2021

Çeviri: Mustafa Emrah Temel

264 s.

Comments


bottom of page