top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kadın dostluğunun girift veçheleri

Zeynep Uzunbay, Yokuş Aşağı Portakallar adlı kitabında, binlerce kadınlık hali arasından kendi sesimize kavuşmamız için bizi uzun yollarda, derin ve puslu vadilerde gezdirirken, sorularına rüzgârın fısıltıları eşlik ediyor.

Yokuş Aşağı Portakallar'da yaşamları farklı mecralarda akmış kadınların birbirine değen ve gittikçe iç içe geçen hikâyeleri tek bir çatı altında ustalıkla toplanıyor. Mahkûm edildikleri çukurdan, kangrenleşmiş yaralarına rağmen, er kişiden aman dilemeden çıkmaya çabalayan karakterlerin her birinin yolu incelikle örülüyor ve kadın dostluğunun girift veçhelerine vararak okurunu yüreklendiriyor.


Zeynep Uzunbay 1961'de Kayseri'nin Karaözü kasabasında doğdu. İki yıl hemşirelik yaptıktan sonra Türk dili ve edebiyatı okudu. Şiir, deneme ve öyküleri edebiyat dergilerinde yayınlandı.

Sabahçı Su Kıyıları (1995) kitabıyla Damar-Çankaya İlkbahar Şiir Ödülü'nü, Yaşamaşk (1998) ile Arıburnu Şiir Ödülü'nü, Kim'e (2003) ile Homeros Şiir Ödülü'nü kazandı. Yara Falı (2006) ve Geri Dönüşüm (2010) diğer şiir kitaplarıdır. Aydınlığım Deliyim Rüzgârlıyım / Gülten Akın Şiirinde Temalar (2011) adlı bir deneme kitabı bulunmaktadır. Kamçılanma Mesafesi (2019), Çoğunluk Dersleri (2019), Yara Falı (2020) ve Acı Bir Kuş (2021) isimli eserleri yayınevimiz tarafından yayınlanmıştır. Yokuş Aşağı Portakallar ise yayın programımızdadır.

YOKUŞ AŞAĞI PORTAKALLAR

Zeynep Uzunbay

Sel Yayıncılık, 2022

Editör: Zarife Biliz

152 s.


Comments


bottom of page