top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yalnız kalmak ve kendini yeniden oluşturmak hakkında bir roman

Yaz Evi, Daha Sonra’da yetkin öykücülüğüyle tanıştığımız Judith Hermann’ın gözlem gücünü bir kez daha kanıtlayan, günümüz insanının yeni bir ‘yuva’ arayışını yalın, tarafsız bir dille anlatan, geride bırakmak, yalnız kalmak ve kendini yeniden oluşturmak hakkında bir roman, Yuva.

Kuzey Denizi kıyısında bir belde: Yazın tekneleriyle gelen tatilciler, kışın bu ıssız köşede yaşayan köy insanları. Kızı dünyayı dolaşmaya çıkan, dünyanın sonunun yaklaştığına inanan kocası da Berlin’de kalan orta yaşlı anlatıcı, yabancısı olduğu yerde kendine yeni bir hayat kurmaya başlar. Yalın bir hayat olacaktır bu. Ağabeyinin barında çalışacak, ağabeyinin arkadaşlarıyla dostluk kuracak, yaşamında beyaz bir sayfa açacak, yeni bir yuvaya sığınacaktır. Bu yuvanın içine yerleşirken günlerini nelerle besleyecektir? Geçmişten neleri getirecek, geleceğe neleri bırakacaktır? Issızlıkta kurduğu yuvayı hayatla nasıl dolduracaktır? Radikal biçimde bireyselleşmiş insanların nasıl bir araya geldiği, onca farklılıkta nasıl ortak noktalar buldukları, kendi niteliklerini yitirmeden nasıl sosyalleştikleri meseleleri üzerine eğilen yazar bütün bu sorulara, minimalist dili ve çağdaş kurgusuyla Yuva’da cevap buluyor.


Judith Hermann, 1970 yılında Berlin'de doğdu. İlk albümü »Yazlık Ev, Sonra« (1998) olağanüstü bir tepki aldı. Bunu 2003 yılında »Nothing but Ghosts« hikayeleri koleksiyonu takip etti. Bu hikayelerden bazıları 2007'de sinema için çekildi. 2009 yılında, uluslararası üne sahip beş hikayeden oluşan »Alice« yayınlandı. 2014 yılında Judith Hermann ilk romanı »All Love Beginning«i yayınladı. 2016 yılında, kısa öyküler için Danimarka Blixen Ödülü'ne layık görülen »Lettipark« adlı kısa öyküler izledi. Leipzig Kitap Fuarı Ödülü'ne aday gösterilen »Daheim« romanı 2021 baharında yayınlanacak. Judith Hermann, çalışmaları nedeniyle Kleist Ödülü ve Friedrich Hölderlin Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödülle onurlandırıldı. Yazar Berlin'de yaşıyor ve yazıyor.


YUVA

Judith Hermann

Sia Kitap, 2023

Anıl Alacaoğlu

152 s.

Comments


bottom of page