top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Romancı ve öykücü Helen Garner’dan bir cinayet davasının gerçekleri

Romancı ve öykücü Helen Garner, Avustralya’da uzun zaman gündemi işgal eden Robert Farquharson davasını başından sonuna kadar, her duruşmasına katılarak takip etti. Bu Yas Yuvası işte bu sürecin sarsıcı hikâyesini anlatıyor.Üç erkek çocuk babası, eşinden boşanmış Robert Farquharson’ın arabası 2005 yılının Babalar Günü’nde çocuklarını annelerinin evine bırakırken yoldan çıkar ve bir sulama barajına gömülür. Farquharson araba­dan çıkmayı başarır ama çocukları boğularak hayatını kaybeder. Olay ilk bakışta trajik bir kaza gibi görün­mektedir, ancak yetkililerin işe dahil olmasıyla daha karanlık ihtimaller belirmeye başlar.


Romancı ve öykücü Helen Garner, Avustralya’da uzun zaman gündemi işgal eden Robert Farquharson davasını başından sonuna kadar, her duruşmasına katılarak takip etti. Bu Yas Yuvası işte bu sürecin sarsıcı hikâyesini anlatıyor. Yaslı anne ve babadan başlayarak savunma ve iddia makamına, jüri üyelerine, tanıklara, bilirkişilere ve davayı izleyen gazetecilere varıncaya dek herkesin bir romanın kişileri gibi belirdiği anlatı, Garner’ın dürüst ve ustalıklı anlatıcılığı sayesinde true crime ve mahkeme röportajı gibi türlerin sınırlarını aşarak aile, evlilik, suç, masumiyet ve adalet üzerine unutulmaz bir kitaba dönüşüyor.


Helen Garner (kızlık soyadı Ford, d. 7 Kasım 1942) Avustralyalı romancı, kısa öykü yazarı, senarist ve gazetecidir. Garner'ın 1977'de yayımlanan ilk romanı Monkey Grip (Maymun Kıskacı), onu Avustralya edebiyat sahnesinde özgün bir ses olarak hemen kabul ettirmiştir ve günümüzde yaygın olarak bir klasik olarak kabul edilmektedir. Garner, özellikle Monkey Grip (Maymun Kıskacı) ve The Spare Room (Yedek Oda) (2008) romanlarıyla geniş çapta ilgi görmesini sağlayan kişisel deneyimlerini kurgusuna dahil etme ve uyarlama konusunda bir üne sahiptir.


BU YAS YUVASI

Helen Garner

Yapıkredi Yayınları, 2024

Çeviri: Roza Hakmen

Tür: İnceleme

240 s.

Comments


bottom of page