top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Toplum dışına itilmiş karakterlerin var olma çabaları

Delikten, Işıl Camgöz’ün ilk kitabı. Delikten; sıkışmış, arada kalmış, kendileri oldukları için toplum dışına itilmiş karakterlerin var olma çabalarını mizahi öğelerle okuyucuya aktarıyor.


“Sizi küçükken severler miydi? Zabıtalar küçücük çocukların tezgahlarını dağıtıyorlar, sizin haberiniz var mı doktor?… Kumrular var mı doktor? Bu hastanede kumrular var mı? Kadınlar leb demeden leblebi diyen erkeklerden çok çekiyorlar, biliyor musunuz? Bazen aşık oluyorum, karşılığı olmuyor; bazen karşılığı çok ağır oluyor doktor! Anılarım var benim; beni unutamayanlar da var. Ama hiç önemi yok bunların. Çünkü yaşlanabilirsek hepimiz huzur evine gideceğiz. Yine de beni sevsinler, sevsinler, sevin doktor! Beni bırakmayın!”


Karakterlerin çoğu bu çabanın bir sonucu yahut gerekliliği olarak ya yoğun çatışmalara giriyor yahut da yuva özlemiyle güvenli sulara, yani geçmişlerine dönüp nostaljiye tutunuyor. Böylelikle duygudan duyguya geçebileceğiniz keyifli bir okuma deneyimi ortaya çıkıyor.


Camgöz öykülerinde geçmişe ve özellikle seksenli yıllara çokça vurgu yapıyor. Merdaneli çamaşır makinaları, teneke Vim kutuları, şimdilerde işlek caddeler haline gelen ara sokaklar, mahalle yaşamı gibi nostaljik unsurları okuyucuya hatırlatıyor.


İkinci bölümde ise nostaljinin yerini daha çok ruhsal sıkıntıları olan insanların iç dünyaları, hisleri, yaşadıkları alıyor. Çoğu öyküde kişinin kendisiyle, geçmişle ve toplumla hesaplaşmasına şahit oluyoruz. Camgöz tüm bu anılara ve acılara değinirken mizahı elden bırakmıyor; anlatılan ne kadar acıklı olursa olsun ondaki komik yanı ortaya çıkarmayı ihmal etmiyor.


DELİKTEN

Işıl Camgöz

Kitapol, 2022

Editör: İlknur Kavlak

Tür: Öykü

128 s.

コメント


bottom of page