top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sözün ve sesin duygu zamanlarına dönük bellek yolculukları

Gönlümdeki Güz’de yer alan öykülerinde Feridun Andaç okuru yepyeni duygu yolculuklarına çıkarıyor. Bir yere, bir zamana, bir düşe dönük bakışında ânların, durumların insan öykülerine sinen gerçekliklerini yansıtıyor.

“Yeni söz”ün ardında bir anlatıcının öyküdeki bakışını, anlatım biçimini öne çıkaran metinlerin dokusunda yer alan yaşanmışlık duygusu zaman tanıklıklarını da içeriyor. Öykünün zamanından sözün ve sesin duygu zamanlarına dönük bellek yolculuklarına çıkarıyor okurunu Feridun Andaç.


“Özcesi şu; öykü her ân, her yerde karşınıza çıkar, siz de o ânın imgesi/ duygu tınısı ve düşünce iksiriyle oturur yazarsınız. Öykü yazmak, bence, ‘özel’ bir durum gerektirmeyen anlatıdır. Denemeye, şiire yakın durması da bundandır. Her ân her yerde karşınıza çıkabilecek gerçeklik duygusuyla size kendini gösterir.” Feridun Andaç


Feridun Andaç (1954), edebiyat eğitimi gördü. Çocuk yaşta başlayan resim ve müziğe ilgisi onu edebiyat tutkunu kılabilecek çizgiye getirdi. Lisede, üniversitede dersler verdi. Gezginliği yurt edindi. İnceleme, eleştiri, deneme türlerinde yazdığı yazılarıyla çağdaş Türk edebiyatının oluşum süreçlerini irdelediği, edebiyatın kuşattığı art alanları sorguladı. Yazılarında sanat ve edebiyat eğitiminin, aydınlanma ve bilinçlilik yolunun vazgeçilmezliğini dile getirmeye çalıştı sürekli.


GÖNLÜMDEKİ GÜZ

Feridun Andaç

Eksik Parça Yayınları, 2023

160 s.

Comments


bottom of page