top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Notos’un Ocak-Mart, 99. sayısı çıktı

Notos yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla Ocak-Mart, 99. sayısında Jean-Paul Sartre’a yöneliyor.
• Mahir Ünsal Eriş: “Türkçe harika bir edebiyat dilidir.”

• Neil Gaiman: Hikâyeler Zamana Nasıl Meydan Okur

• Fadime Uslu: Öyküde Resimsel Görüntü Yaratmak 1


Bir Yüzyılın Vicdanı

Jean-Paul Sartre

Kendisinde pek çok anlamı birden birleştiren filozof, yazar, düşünür... Bir yüzyılın vicdanı. Bir başına Varlık ve Hiçlik yazıldığı günden bugüne döne döne okunur. Romanları, öyküleri, yaşamöyküsü, elbette oyunları. Adeta yazı için doğmuştu. Görme yetisi zayıflamaya başladıktan sonra yazıyla ilişkisini gözden geçirmişti. Sartre’dan söz edince onun eylem insanı kişiliği de hemen önümüze gelir. Elbette yirminci yüzyılın en önemli entelektüellerindendi. Notos’un Jean-Paul Sartre dosyasında Zeynel Kıran, Nedret Öztokat Kılıçeri, Judith Emery Bruneau, Ayşe Eziler Kıran, William Bourton, M. Taha Tunç, Anna Boschetti, Elisa Reato, Ece Korkut, Ece Yassıtepe Ayyıldız ve Jean-Paul Sartre’ın yazıları; Virginia Elena Patrone ile Vuslat Çamkerten’in desenleri yer alıyor.


Notos’un bu sayısının söyleşisi son kitabı Babil Kulesi Kitabı’ndan hareketle yazar ve çevirmen Mahir Ünsal Eriş ile.


Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Alev Bulut, Alper Güngör, Cansu Eylül Yapıcı, Esin Akşar, Fulya Kılınçarslan, Özge Kılıçoğlu ve Pınarnaz Eren yer alıyor.


Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde İshak Reyna okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Birgül Oğuz ise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.


Özlem Dikeçligil kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenini ve yayımlanan son kitabını anlatıyor.


Foto-Yazı bölümünde Uygar Önder Şimşek’in fotoğrafını Polat Özlüoğlu kısa bir anlatıyla yorumluyor.


Kitaplık bölümünde Esra Ertan Hikmet Hükümenoğlu’nun Harika Bir Hayat adlı romanını, Banu Yıldıran Genç Mehmet Erte’nin Sahipsiz Yüzler’ini, Ali Bulunmaz Norah Lange’ın Çocukluk Defterleri’ni, Şenay Eroğlu Aksoy Esra Kahya’nın Benim Rüyalarım Hep Çıkar adlı öykü kitabını, Serkan Parlak Devran Kaya’nın Annemin Kasetleri adlı romanını inceliyor.


Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Eudora Welty, Zafer Doruk, Veysi Erdoğan, Remzi Karabulut, Derya Sönmez, Selman Dinler, Işıl Madak, Ayzer Bilgiç, Ekin Deniz Kuzu, Abdullah Karakaya.Comments


bottom of page