top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

ON SORU: Tülin Özen

Litera Edebiyat, "On Soru" sormaya, sözü hep kitaplara getirmeye devam ediyor. Bu hafta sorularımızı başarılı oyuncu Tülin Özen yanıtladı.


1. Neler yapıyorsunuz?


Tam şu an, yeni kaydettiğimiz podcast dizimizin montajını yapıyorum, genel olarak bu aralar ise, Kırmızı Oda adlı dizide oynuyorum. Ama daha da genel olarak bir şeyler izliyorum.


2. En son hangi kitabı okudunuz?


Elimdeki kitap uzun zamandır beklettiğim Ayfer Tunç/Osman. Ondan önce üst üste iki Düşüş okudum. Camus'nün Düşüş’ünü, yine bu podcast işi için bir kere daha hatırlamak ve belli ki bir kere daha az sayfada-büyük kitap hissine bayılmak üzere okumuşum ve Ketil Bjornstad'ın Düşüş’ünü de, iki Düşüş arasında nasıl bir bağlantı var diyerek okudum. Benim için eğlenceli bir karşılaştırma oldu. Sevdiğin bir filmi ya da kitabı ya da şarkıyı yeniden yazmak, söylemek ya da çekmek üzerine sorular ve sorular sordurdu, ama bunu kitap mı yaptı, ben mi teşneydim zaten sormaya onu bilemiyorum.. Ama ne uzun cevap!


3. En son ne zaman kitap hediye ettiniz? Kime?

En son , Kübra’yı hediye ettim galiba, seveceğine ve hop diye okuyacağına yüzde bin emin olduğum bir arkadaşıma. Ama en sevdiğim kitap hediye etme şekli, biter bitmez ilk aklıma gelen ya da o sırada etrafımda olan birine hemen paslamak. Alıp hediye ettiğim durumlarda biraz daha temkinli ve garantici davranıyorum.


4. Keşke hiç okumamış olsaydım, böylece ilk kez okumanın mutluluğunu yaşayabilirdim dediğiniz bir kitap var mı? Hangisi?


Off, onlarca var belli ki! Ne zaman birinin elinde sevdiğim bir kitap görsem (metroda, otobüste ya da kafede, sette falan) yüzlerce kere, "Ne kadar şanslı!" diyorum içimden ve de mümkünse dışımdan. Topluluk içinde en çok kestiğim şey kitap olabilir. En son geçen hafta bu hissi, Gülçin’le (Kültür Şahin) sette konuşurken, Kazuo Ishiguro/Günden Kalanlar için yaşadım.


5. Edebiyat mı kurgudışı mı?

<