top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yalnızlığın ölümle bile sonlanmadığını hissettiren öyküler

Son Öyküler, yarım yaşanmış hayatların pişmanlığını, tekdüze bir varoluşun yılgınlığını, içkin bir yalnızlığın getirdiği derin hüznü anlatıyor.


Bu öykülerde mutluluk hep kısa sürüyor çünkü kahramanların geçmişten taşıdığı hasarlar bir türlü tamir edilemiyor.

Bu öykülerde yarım yaşanmış hayatların pişmanlığı, tekdüze bir varoluşun yılgınlığı, içkin bir yalnızlığın getirdiği derin hüzün anlatılıyor. Yalnızlığın ölümle bile sonlanmadığını hissettiren bu öykülerde, mutluluk hep kısa sürüyor.


William Trevor 1928’de Protestan bir ailenin çocuğu olarak İrlanda taşrasında dünyaya geldi. Dublin’de tarih okudu ve öğretmenlik yaptı. Çok sayıda roman ve öykü kitabına imza atan Trevor, eserlerinde toplumdan dışlanan, ayrıksı, melankolik ve yalnız insanların içinde yaşadıkları gerçeği anlattı.

Trevor’un romanlarından bazıları The Boarding-House, Fools of Fortune, Felicia’nınYolculuğu ve The Story of Lucy Gault’dur. Başlıca öykü kitapları arasında The Day We Got Drunk on Cake and Other Stories, The Ballroom of Romance and Other Stories,The Hill Bachelors ve Cheating at Canasta adlı eserler yer almaktadır. Trevor, 2006 yılında hayata gözlerini yumdu.


SON ÖYKÜLER

William Trevor

Yüz Kitap, 2023

Tür: Öykü

Comments


bottom of page