top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yalnız insanlar, küçük zalimlikler

William Trevor, Yağmurdan Sonra isimli kitabıyla ilk kez Türkçede! Trevor, bu kitapta ruhsal dengeleri tökezleyen ama geçirdikleri hayati bir değişim sonrasında kendilerini duygusal bir düzlüğe ulaşmış bulan insanları anlatır.


Trevor’ın öykülerindeki yalnız insanlar varlıklarını sürdürmek için yalan söyler, gerçeği gizler, aldatır, aldatılırlar; bu insanlar şimdiyi ve geleceği kendileri belirleyemez, hayat onların yerine belirler, seçer. Öykülerin kahramanları da küçük zalimliklerle çaresizliklerinin acısını çıkarmaya çalışır.


Kendini dışlanmış hisseden bir oğul onu yılda sadece bir kez, doğum gününde gören anne babasını yalanlarıyla incitir. Kör bir piyano akortçusuyla evlenen bir kadın ilk eşin izlerini silmeye uğraşır. Bir koca, karısının ihanetini affetmek için acımasız bir şart koşar. Alkolik bir kadın çaresizliğini kullanarak kocasını evliliklerine hapseder. Terk edildikten sonra İtalya’ya tatile giden genç bir kadın bütün ilişkilerinin neden aniden bittiğini anlamaya çalışır.


Kuzey İrlanda’da Katolik bir azize gördüğünü iddia eden Protestan bir genci ailesi eve kapatır. Trevor, bu kitapta ruhsal dengeleri tökezleyen ama geçirdikleri hayati bir değişim sonrasında kendilerini duygusal bir düzlüğe ulaşmış bulan insanları anlatır; ancak yazar bu düzlüğe olumlu ya da olumsuz bir değer atfetmez ve okuru son cümleden sonra da farklı okumalara açık olmaya davet eder.


William Trevor, 1928’de Protestan bir ailenin çocuğu olarak İrlanda taşrasında dünyaya geldi. Dublin’de tarih okudu ve öğretmenlik yaptı. Çok sayıda roman ve öykü kitabına imza atan Trevor, eserlerinde toplumdan dışlanan, ayrıksı, melankolik ve yalnız insanların içinde yaşadıkları gerçeği anlattı.


Trevor’un romanlarından bazıları The Boarding-House, Fools of Fortune, Felicia’nın Yolculuğu ve The Story of Lucy Gault’dur. Başlıca öykü kitapları arasında The Day We Got Drunk on Cake and Other Stories, The Ballroom of Romance and Other Stories, The Hill Bachelors ve Cheating at Canasta adlı eserler yer almaktadır. Trevor, 2006 yılında ölmüştür.


YAĞMURDAN SONRA

William Trevor

Yüz Kitap, 2019

Çeviri: Püren Özgören

Tür: Öykü

228 s.

Comments


bottom of page