top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Bir gergedanın bozkırını bırakışı

Hıdır Murat Doğan, Gergedanları Kimsenin Umursadığı Yok isimli kitabında yer alan öykülerinde kimi zaman İsveç yollarında, kimi zaman 10 Ekim Ankara Katliamının ortasında, kimi zaman Balat’taki bir gecekonduda, kimi zaman bir İç Anadolu kentindeki cinayetlerin peşinde, kimi zaman Karadeniz yaylalarında, kimi zaman bir çocuğun düş evreninde, kimi zaman ise kendi zihnimizin duvarlarına bakarken karşılıyor bizi.


Daha önce çeşitli yayın organlarında yazdığı öykü ve denemeleriyle, edebiyat dünyasında yaptığı tasarımlarıyla, daha sonrasında yayınlanan Kütürt ve Soğuk Masal isimli kitaplarıyla, son olarak da 2020 yılında değerli şair ve yazar Sennur Sezer adına düzenlenen Emek-Direniş öykü ve şiir yarışmasında birinciliğe layık görülen ve o yılın dikkat çeken öykü kitapları arasında yer alan “Biraz Ormanda Saklanacağım” dosyasıyla tanıdığımız Hıdır Murat Doğan, bu kez “Gergedanları Kimsenin Umursadığı Yok” dosyasıyla geri dönüyor.


Kitabın arka kapağında usta şair ve yazar Yılmaz Odabaşı’nın “Bu kitabında yer alan hikâyelerinde, okuru yormayan kıvrak, yetkin bir dil kullanarak sözcüklerle, tümcelerle adeta akrobasi yapıyor; üstelik yazdıkları hayatlarımızda nesnel karşılık içererek insanların görüp fark etmediği ya da adlandırmadığı ölü açılara dokunuyor.” diyerek tanımladığı ve birbirinden bağımsız 20 öykü ve denemeden oluşan “Gergedanları Kimsenin Umursadığı Yok” Yazar Zafer Köse’nin editörlüğüyle Red Kitap’tan yayınlanıyor.

Hıdır Murat Doğan, “Gergedanları Kimsenin Umursadığı Yok” isimli yeni kitabı için “Ben göç hikayeleri anlatıyorum. Göçmek zorunda kalmanın öykülerini yazıyorum. Bir gergedanın bozkırını bırakışını yazıyorum. Gitmek zorunda kalınan yolları, terk edilmiş çocuklukları, yırtıcı jaguarlarla karşılaşmaları, yolların yollara insanın insana uzaklığını anlatıyorum. İnsanın kendinden göçünü yazıyorum.” açıklamasını yapıyor.

Bir ilkokul sınıf öğretmeni olan Hıdır Murat Doğan; uzun yıllardır birçok yayın organında yazıp çizdi, söyleşiler yaptı. Çeşitli yayın organı için tasarım çalışmaları, çok sayıda yazar ve sanatçı için çeşitli görsel ve belge film çalışmaları yaptı. Tasarımlarıyla ülkemizdeki görsel sanatlar alanında “İlham Verenler” seçkisinde yer aldı. 2014 yılında genç öykücülerin öykülerinden oluşan “Öyküler Sen Varsan Güzel” öykü̈ seçkisi projesinde yer aldı. “Kütürt” isimli ilk kitabı 2017 yılında, “Soğuk Masal” isimli ikinci kitabı 2018 yılında yayınlandı. Hâlen BibliyoMag isimli Sanat- Edebiyat portalında genel yayın yönetmenliği, birçok edebiyat dergisi ve yayınevi için tasarım çalışmaları yapmaktadır.


Senaryosunu kendi yazdığı iki kısa film, bir de kısa belgesel çalışması bulunmaktadır. 2020 yılında DİSK Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından beşincisi düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü̈ Ödülleri’nde “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyasıyla öykü̈ dalında birinciliğe değer görülerek üçüncü kitabı olarak yayınlandı. Yine 2020 Yılında düzenlenen Fark Et öykü yarışmasında “Yazları Sıcak ve Kurak” isimli öyküsü̈ seçkide yer almaya layık görüldü̈. Çizimlerini yapıp hikâyesini yazdığı “Çayko’nun Turuncu Otobüsü̈” çocuk kitabı 2022 yılında yayınlandı.


GERGEDANLARI KİMSENİN UMURSADIĞI YOK

Hıdır Murat Doğan

Editör: Zafer Köse

Red Kitap, 2022

128 s.

Comments


bottom of page