top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ödüllü Şef Yazar Aydan Üstkanat’tan Yeni Kitap: Mevsiminde Yemek

Yemek kitapları yarışmalarının Oscar’ı olarak kabul edilen Gourmand Cookbook Awards 2021’de “Yılın Yazarı” seçilen şef yazar Aydan Üstkanat’ın yeni kitabı Mevsiminde Yemek çıktı.


Mevsiminde Yemek gıdaları tanımak ve doğru zamanda, doğru şekilde tüketmek için özenle kaleme alınmış bir rehber. Günümüzde hazır gıdaların, hızlı tüketilmek için üretilmiş yemeklerin, işlenmiş ürünlerin, GDO’lu tohumlardan yetiştirilen sebze ve meyvelerin tüketimi gittikçe artıyor. Aydan Üstkanat bu kitapta, bu sağlıksız akışın tersine yüzüyor ve mevsim ürünlerine uygun beslenmenin öneminin altını kalın çizgilerle çiziyor.

Her mevsimin malzemelerini özenle seçip listelerken bunları birbirinden yaratıcı ve lezzetli tariflerle şekillendiriyor. Mevsiminde Yemek, vizyonu ve yaratıcılığıyla bir yemek kitabından çok daha fazlası…


İzmir doğumlu Aydan Üstkanat, sanatın pek çok dalında eğitim aldı. Resim ve müzik çalışmaları da yapan yazar, Girit kökenli ailesinden öğrendiği yemek kültürünü sanatçı, araştırmacı ve yaratıcı kimliğiyle geliştirdi. Aynı zamanda yemek yazarı, stilisti ve fotoğrafçısı da olan Üstkanat, dergilerle başlayan yazı hayatını, sekiz yıldır ulusal bir gazetede gastronomi yazıları yazarak sürdürüyor. Aydan Üstkanat şekerSiz adlı kitabı ile 2013 yılında Gourmand Cookbook Awards’da “En İyi Şef Yazar” ve “En İyi Tasarım” ödülünü, Altın Kitaplar Yayınevi’nden yayımlanan Un kitabı ile ise Gourmand Cookbook Awards “En İyi Fotoğrafçı” ödülünü kazandı. 2021 yılında Yap Ye Paylaş kitabı ile yine Gourmand Cookbook Awards’da “Yılın En İyi Yazarı” ve “Yılın En İyi Kitabı” ödüllerine layık görüldü.


MEVSİMİNDE YEMEK

Aydan Üstkanat

Altın Kitaplar, 2022

248 s.

Comments


bottom of page