top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yemek yapmak sanattır

Hatay’ın Reyhan’lı ilçesinde doğan ve babaannesinin mutfağından, yemeklerinden etkilenen Fatma Dilek Tecirli’nin ikinci kitabı Hatay Lezzetleri çıktı.


“Yemek yapmak sanattır fakat yemek yapmakta kullanılan ürünler esastır,” diyen Fatma Dilek Tecirli bu kitabında “Hatay lezzetlerinin kayda alıyor ve bir kitapla ölümsüzleştiriyorum,” diyor.

Taş duvarlı, motifli, ahşap tavanlı, avlusunun bir ucunda mutfak bir ucunda odaları, avlusunda akşamları oturdukları sedirleri ya da yer minderleri olan evlerden yayılan yemek kokuları zamanla hayatın akışı yerini apartmanlara, modern yaşam düzenine bırakmış Hatay da. Yemek kültürü de nasibini almış bu yeni düzenden. Ve yapılmaz olmuş bazı yemek çeşitlerimiz. Büyüklerimizden gördüklerimiz, tadına baktıklarımız bazılarımızın hatıralarında yerini almış bazılarıysa unutulup gitmiş.


Yaşamın ucundan yakalasak bu unutulan lezzetleri, yazılara döksek, tekrar mutfaklarda yapılmasını sağlasak, tekrar kazandırsak gençlere, tek tek anlatsak ve tattırsak, belki de nesilden nesile aktarılmasını sağlarız. Kim bilir?


UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ

HATAY LEZZETLERİ

Fatma Dilek Tecirli

Alfa Yayınları, 2022

136 s.

Comentarios


bottom of page