top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yapı Kredi Kültür Sanat ‘ta Peter Pan Konuşulacak

Peter Pan'in Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş dizinden geçen aylarda yayımlanması vesilesiyle 9 Ocak Cumartesi günü saat: 18:00’da yapılacak olan Peter Pan’in Sorduğu “Çocukluğumuzdan Bugüne Ne Kaldı?” etkinliği Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacak.


Peter Pan'in Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş dizinden geçen aylarda yayımlanması vesilesiyle düzenlenecek olan söyleşide psikanalist Talat Parman büyümek istemeyen çocukları ve çocuk kalmak isteyen yetişkinleri ele alacak. Kitabın çevirmeni, çocuk edebiyatı araştırmacısı Aslı Konaç ise Peter Pan'ın yayımlanma hikâyesine ve konusu itibarıyla çeşitli dönemlerde aldığı tepkilere değinecek.


“Çocukluğumuzdan bugüne ne kaldı?”

Peter Pan ile iki kez karşılaşırız yaşamımızda; ilki büyümenin temel mesele olduğu çocukluğumuzda, ikincisi ise büyüme sürecinde olan çocuklarımıza eşlik ettiğimiz erişkinlikte. İskoç yazar James Matthew Barrie, çocuk edebiyatının baş yapıtlarından Peter Pan'de iki yaşını geçen her çocuğun büyümek zorunluluğunu mutlaka anlaması gerektiğini ama buna Peter Pan gibi direnenlerin de olduğunu anlatırken aslında “çocukluk nedir?”i sorgulamaktadır. Büyümek istemeyen erişkinlerin durumu 1980’lerin başında Amerikalı psikanalist Dan Kiley tarafından “Peter Pan Sendromu” olarak adlandırılmıştır. Öte yandan Peter, kendini büyümüş olarak kabul edenlere bile “Çocukluğumuzdan bugüne ne kaldı?” sorusunu sordurur. Çocuk kitabı olarak kabul edilmesine karşın yetişkinlerin de onun büyüsüne kapılması, bundandır.


9 Ocak Cumartesi günü saat: 18:00’da yapılacak olan Peter Pan’in Sorduğu “Çocukluğumuzdan Bugüne Ne Kaldı?” etkinliğine ücretsiz olarak buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Comments


bottom of page