top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Rus çağdaş yazarlar İstanbul’da

Yeditepe ve İstanbul Üniversitelerinde bir dizi konuşma yapacak olan yazarlarıın toplantıları gerek Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri gerekse Türkiye’de yaşayan Ruslar tarafından ilgiyle bekleniyor.


Rusya’nın yaşayan en önemli yazarı sayılan Yevgeni Vodolazkin’in Rusya’da 150.000 tiraja

ulaşan ve Guardian gazetesine göre Tanrı’yı en iyi anlatan 10 kitaptan biri olan Laurus adlı

eseri Alirıza Dırık çevirisiyle yayımlandı.

 

Dünyanın en önemli Tolstoy araştırmacılarından olan Pavel Basinski’nin gerek Rusya’da ve

gerekse Avrupa’da bütün ödülleri toplayan Anna Karenina’nın Gerçek Hikayesi çok yakında

Türkçede.


“Dünyaya farklı bakış açısıyla bakıyorum, çizimlerim ve öykülerimin dili bunu gösteriyor,” diyor Rusya’nın genç yeteneklerinden Arina Obuh. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Bir Gün Bunu Konuşmayı Bırakacağız Ama Bugün Değil adlı öykü kitabının çizimleri de yazarın kendisine ait.

 

Gorki Edebiyat Enstitüsü rektörlüğünün yanı sıra Rusya’nın en önemli edebiyat eleştirmenlerinden ve yazarlarından olan son yıllarda en çok ödül alan yazarların başında gelen Varlamov’un eserleri Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Çinceye çevrildi. Bu yıl içinde de Pavel, Canım Benim adlı son eserinin Türkçesi kitapçılardaki yerini alacak.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Comments


bottom of page